Czego potrzebujemy aby samodzielnie zrobić jogurt? Moim zdaniem tworzenie domowego jogurtu to proces dość skomplikowany. Głównie ze względu na to, że mieszankę trzeba cały czas przetrzymywać w idealnej temperaturze, która mi trudno jest utrzymać w domowych warunkach. Jednak metodą prób i błędów cały czas próbuje.

Mój mały sukces – domowy jogurt

żywe kultury bakterii do jogurtówDo stworzenia domowego jogurtu, kefiru czy twarogu niezbędne są kultury bakterii. Od dłuższego czasu chciałam zrezygnować z kupowania jogurtów w sklepach, ponieważ posiadają w swoim składzie zbyt dużo cukru i konserwantów, a ponad to nie zawierają bakterii probiotycznych więc nie są tak zdrowe jak powinny być. Dlatego postanowiłam działać na własną rękę. Kilka pierwszych prób skończyło się niepowodzeniem ponieważ żywe kultury bakterii do jogurtów nie chciały ze mną współpracować. Podejrzewam, że temperatura mleka jakiego używałam do produkcji była za niska. Jednak odkryłam przepis dzięki któremu po raz pierwszy udało mi się stworzyć własny zdrowy wyrób. Zdrowy jogurt to taki, w którego skład wchodzi jedynie mleko i żywe kultury bakterii. Bakterie działają zbawiennie na układ pokarmowy człowieka, wspierają odporność i wspierają organizm w walce z chorobami. Zaleca się, aby raz dziennie zjadać porcję jogurtu, ale nie sklepowego, tylko właśnie takiego, który posiada żywe kultury bakterii. Teraz podczas produkcji co jakiś czas sprawdzam czy bakterie w moim jogurcie mają dobre warunki do rozwoju, aby mleko zgęstniało i nadawało się do spożycia.

Gotowy jogurt był bardzo gęsty i smaczny. Jogurt nie jest słodki dlatego samodzielnie można dobierać do niego dodatki. Można jeść go na słono, z warzywami lub musli. Częściej jednak jadam go na słodko, ale bez dodatku białego cukry, tylko z owocami sokami owocowymi.