Pneumatyka jest dziedziną, o której niewiele osób ma większe pojęcie, choć wiele osób na co dzień z niej korzysta. Urządzenia pneumatyczne wykorzystują sprężone powietrze (bądź inny gaz nieagresywny o zbliżonych właściwościach) lub też płyny nieagresywne jako czynnik roboczy, pozwalający na przekazywanie energii.

Rola szybkozłączek w urządzeniach pneumatycznych

szybkozłączka pneumatycznaJednym z elementów niezbędnych w każdym urządzeniu pneumatycznym są tak zwane szybkozłączki. Pozwalają one na natychmiastowe połączenie bądź rozłączenie przewodów bez niepotrzebnej utraty ciśnienia w całym układzie. Mogą być to na przykład przewody pneumatyczne lub gazowe. Jedną z rzeczy, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego układu jest odpowiednia jego szczelność, a szybkozłączka może stanowić słaby punkt. Dlatego też konieczne jest wybieranie takich produktów, które od razu zachowują pełną szczelność lub też które można uszczelnić w inny sposób. Oczywiście ten pierwszy sposób jest wygodniejszy dla użytkowników, jednakże w starszych urządzeniach często konieczne jest dodatkowe, ręczne uszczelnienie całości, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie danego układu. Dobrej jakości szybkozłączka pneumatyczna powinna się charakteryzować nie tylko wysoką szczelnością, ale też trwałością. Do jej produkcji konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości materiału i dbałość o cały proces produkcyjny, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się elementów gorszej jakości, które nie będą tak dobrze spełniały swoich funkcji.

Niewątpliwie jedną z ważniejszych cech dobrej szybkozłączki jest też jej odporność na różne warunki, a w szczególności na wahania temperatur. Przeważnie dostępne są szybkozłączki działające w tak skrajnych temperaturach jak -20 i +100 stopni Celsjusza, co pozwala na stosowanie ich w różnych układach bez utraty właściwości.