Stosowanie filtrów do wody pitnej stało się bardzo popularne. Zasada działania tych filtrów jest bardzo prosta. Polega ona na tym, że z wody zostają usunięte zanieczyszczenia, ale też mikro i makroskładniki. Wiadomo jednak, że człowiek potrzebuje tych pierwiastków.

Usuwanie nadmiaru sodu i chloru z wody pitnej

filtry do wody pitnejW związku z tym stosuje się też mineralizatory, które mają za zadanie wprowadzić do wody z powrotem wartościowe składniki. To tych składników należy z pewnością chlor, a dokładniej mowa o chlorkach. Aniony chlorkowe są częścią składową halitu. Halit to inaczej sól kuchenna, czyli ta którą na co dzień wykorzystujemy do przyrządzania potraw. Oczywiście nadmiar chlorków nie jest wskazany, ale odpowiednią ilość trzeba dostarczyć organizmowi każdego dnia. Dobre filtry do wody pitnej najpierw usuwają chlorki (pozostają one na membranie filtra), a później mineralizator wprowadza je we właściwych ilościach. Dzięki temu woda jest zbilansowana pod względem minerałów. Głównym zadaniem chlorków jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego komórek budujących ludzki organizm. Chlorki stanowią też składnik kwasów trawiennych przewodu pokarmowego. Chodzi tu głównie o kwas solny HCl, który znajduje się w żołądku. Skoro mowa o chlorkach, warto wspomnieć również o sodzie, który także jest częścią soli kuchennej. Wzór sumaryczny halitu to NaCl. W wodzie kranowej sód występuje w postaci kationów.

Jest to bardzo ważny składnik, dzięki któremu możliwa jest wymiana wody między wnętrzem komórki a środowiskiem zewnątrzkomórkowym. Należy też wspomnieć o tym, że sód jest niezwykle potrzebny w trakcie pracy mięśni. To właśnie sód umożliwia (wraz z wapniem) skurcze mięśni. Filtry są w stanie usunąć nadmiar sodu i chlorków, które w dużych ilościach są bardzo szkodliwe dla organizmu.