Piloty kojarzą nam się głównie z telewizją. Nikt już nie wyobraża sobie zmieniania kanału po przez podejście do telewizora. Popularność zyskały piloty wielofunkcyjne, dzięki którym nie wstając z kanapy możemy jednocześnie obsługiwać telewizor, radio, czy inne urządzenia w domu, a nawet oświetlenie.

Kontrolery, piloty i inne sterowniki 

kontroler ledPiloty służą do sterowania urządzeniami elektrycznymi i maszynami. Działają na  bazie przekazania sygnału z nadajnika do odbiornika, po przez sygnał radiowy albo podczerwień. Na porządku dziennym są już piloty do szpitalnych łóżek czy elektrycznych bram wjazdowych. Możemy je stosować do sterowania oświetleniem w całym domu. Wraz z rozwoje technologii lamp led powstał też kontroler led. Dzięki temu może dostosować natężenie oświetlanie do naszych potrzeb, zmniejszać lub nasilać zależenie od sytuacji. Ostatnim hitem na rynku są kontrolery do led z zbudowanym kontrolerem muzycznym. W ten sposób możemy dostosować miganie światełek do rytmu muzyki. Jest to świetne i klimatyczne rozwiązanie na różne imprezy. Wraz z rozwojem smartfonów powstały też aplikacje, które pełnią funkcję pilota. Wystarczy, że sprzęt, którym chcemy sterować, jest połączony z internetem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ zanim wrócimy do domu możemy zapalić kuchenne światło czy oświetlić sobie drogę wejściową.  

Te wszystkie rodzaje pilotów mają za zadanie ułatwić nam życie. Już nie musimy wstawać i robić wszystkiego osobiście. To zdecydowanie wygodne, a także oszczędza nas cenny czas. Nie możemy jednak w pełnie polegać na nowoczesnej technologii i może czasami warto wstać, aby samemu zgasić światło, czy uruchomić ekspres do kawy. Potrzebujemy ruchu w naszym życiu, nawet jeśli dzięki pilotom nie musimy go wykonywać.