Polacy coraz częściej zatrudniają osoby z innych krajów. Tacy pracownicy bowiem niejednokrotnie są tańsi, a nie mniej solidni niż rodacy. Czasami jednak okazuje się, że osoby, które przyszły do pracy na danym stanowisku, nie mają dostatecznych umiejętności. Można jednak to szybko rozwiązać.

Jacy są pracownicy ze wschodu?

pracownik ze wschoduNie można generalizować, jednak większość pracodawców jest zadowolonych z usług świadczonych przez pracowników przybyłych do Polski ze wschodu. Przeważają opinie, że są oni ambitni i dobrze wykonują swoje obowiązki. Najczęściej zatrudnianymi osobami są pracownicy z Ukrainy. Prawo ułatwia angażowanie ich do zajęć tymczasowych. Poza tym osoby takie mają często kwalifikacje do konkretnych fachów. Są specjalistami różnych dziedzin, jak na przykład spawanie czy montowanie skomplikowanych urządzeń. Zdarzają się też pracownicy od prostych prac fizycznych. Często podejmują się oni zajęć, których Polacy po prostu nie chcą. Może się tak zdarzyć ze względu na niską płacę albo po prostu na warunki. Nieraz brakuje też w kraju po prostu specjalistów, ponieważ spora część emigrowała na zachód, tak jak robią to pracownicy z Ukrainy i innych państw wschodnich.

Kurs na wózek widłowy i inne szkolenia

Kurs na wózek widłowyNajlepszym sposobem na zapewnienie sobie wykwalifikowanych pracowników jest skierowanie ich na szkolenie. Część z nich może się odbyć w firmie, inne mogą być zewnętrzne. Przy tej okazji trzeba wspomnieć o tym, że pracodawca ma obowiązek wyszkolić każdego pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeśli praca na danym stanowisku jest specyficzna i wymaga konkretnego obchodzenia się na przykład z maszynami, musi być w ramach takiego szkolenia przeprowadzony instruktaż. Szkolenie BHP uchroni pracowników, ale i całą firmę przed niebezpiecznym wypadkiem spowodowanym niewiedzą lub nieuwagą. Poza tym pozwoli zminimalizować straty wynikłe z niewłaściwego używania sprzętu. Rozwijać pracowników można także, oferując im innego rodzaju kursy. Najlepiej, aby były związane z działalnością firmy i charakterem pracy, bo wówczas pracodawca może je uznać za koszt podatkowy. Wiele bardziej specjalistycznych szkoleń może się odbywać jedynie w Warszawie, jednak nieraz warto zainwestować i wysłać tam robotnika. Jest to szczególnie wskazane, kiedy planuje się go zatrudniać na dłużej. Inne szkolenia dla pracowników to:

  • szkolenia obsługi maszyn,
  • szkolenia komputerowe,
  • szkolenia z kompetencji miękkich,
  • kursy językowe.

Inne szkolenia są konieczne ze względu na powierzone obowiązki. Jeśli osoba wcześniej nie zrobiła kursu na wózek widłowy w swoim państwie, to musi przez niego przejść w Warszawie. Czasami lepiej wyszkolić nowego człowieka niż decydować się na nie do końca przekonującą, ze względu chociażby na charakter, osobę.

Obozy językowe – czy warto wysyłać pracowników do Anglii?

Obozy językoweDość dużym wydatkiem, ale nieraz opłacalnym jest zorganizowanie wyjazdu językowego dla pracowników. Może to być jednocześnie forma wyjazdu integracyjnego i szkoleniowego. Obozy językowe w Anglii na pewno szybko zwiększą możliwości komunikacyjne pracowników ze wschodu. Jeśli firma, w której się ich zatrudnia jest międzynarodowa, to konieczne jest, aby go znali. Dość rzadko jednak zdarza się, aby pracodawcy decydowali się na inwestowanie w wyjazd zagraniczny. Potrzebują bowiem ludzi na miejscu. Spora część osób z Ukrainy czy Mołdawii, zatrudnionych w Polsce potrafi się dogadać w języku urzędowym, jednak może się to okazać niewystarczające. Wiele działalności otwiera się bowiem na rynki międzynarodowe. Jeśli firmy nie stać na kursy angielskiego w Anglii, może po prostu zasponsorować naukę w Polsce. Przyda się ona szczególnie osobom, które muszą jedynie poprawić swoje umiejętności. Pracownicy często cieszą się z takiej możliwości i korzystają z lekcji, dzięki którym mogą się rozwijać.


Napisane przy pomocy:


Podsumowanie:

Najlepiej kształtować umiejętności pracowników poprzez umożliwianie kształcenia na różnego rodzaju kursach. Ważne są zarówno te, które zwiększają przystosowanie do pracy, jak i te, które pozwalają zdobyć umiejętności miękkie.