Hale przemysłowe powinny być odpowiednio wyposażone, tak aby praca w nich należała do komfortowych, jak i dzięki temu wyposażeniu produkcja w takiej hali była bardziej wydajna. Dlatego warto jest inwestować w odpowiednie urządzenia wyposażenia hal przemysłowych.

Czy wentylacja przemysłowa w hali jest potrzebna?

wentylacja przemysłowaBardzo ważnym elementem wielu hal jest wentylacja przemysłowa. Wentylacja w takich halach może być:

  • grawitacyjna,
  • mechaniczna.

Wentylacja grawitacyjna korzysta z naturalnego obiegu powietrza. To znaczy, że świeże powietrze jest pozyskiwane przez otwory, tak zwane nawietrzniki, które najczęściej znajdują się w oknach, następnie specjalnym szybem wentylacyjne, te zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz. Czasem kanały wentylacyjne znajdują się w ścianie, ale najczęściej jest to specjalny komin wentylacyjny. Jednak częściej wentylacja przemysłowa działa na zasadzie mechanicznej, to znaczy że ruch powietrza jest wspomagany mechanicznie. Wentylacja w halach jest bardzo ważna, gdyż odprowadza ona zanieczyszczone powietrze na zewnątrz, a tym samym dostarcza do wnętrza hali świeże powietrze. Wiadomo, w wielu halach powstaje wiele drobnych zabrudzeń, które się unoszą w powietrzu i mogą nawet stanowić zagrożenie dla pracowników. Duże ilości pyłu w powietrzu może spowodować nawet pylice.

Filtry kasetowe – nadają się do ścian lakierniczych

 Filtry kasetoweW niektórych halal produkcyjnych można znaleźć ściany lakiernicze. Te ściany odprowadzają zanieczyszczenia, które powstają podczas niektórych prac w halach, w tym podczas lakierowania. Ściany tego typu także od razu filtrują powietrze z zanieczyszczeń. Dlatego w większości tego typu ścian można znaleźć filtry, takie jak na przykład filtry kasetowe. Bardzo często filtry kasetowe są w formie panelowej. Rzadziej zdarzają się filtry kasetowe plisowany czy metalowe. Filtry te różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarami, ale także materiałem, z którego zostały wykonane. Filtry kasetowe można podzielić na:

  • CG,
  • FKF,
  • FKP,
  • FKZ.

Poza tym również zastosować można filtr kartonowy. Filtry tego typu działają dzięki rozdzielaniu bezwładnościowego. Filtry kartonowe są zbudowane z dwóch warstw perforowanego oraz plisowanego kartonu. W tych filtrach cząstki brudu przylegają do ścian, a powietrze przepływa dalej. Wybierając obojętnie jakie filtry, wszystkie z nich są tak zbudowane, że umożliwiają łatwy ich montaż w urządzeniach filtracyjnych.

Jakie ogrodzenia wokół hal przemysłowych?

ogrodzeniaJeśli budujemy halę przemysłową, to warto także ogrodzić jej teren. Ogrodzenie hali bardzo często jest wykonywane z ogrodzenia panelowego, które nie tylko są tanie, ale także stabilne oraz odpowiednio się prezentują. Takie ogrodzenia wykonywane z paneli montuje się bardzo sprawnie, więc to jest ich kolejna zaleta. W przypadku hali w Warszawie, ogrodzenia były wykonane z metalu, jednak, były one produkowane pod zamówienie. Były to ogrodzenia kute, które na pewno o wiele lepiej się prezentowały. Jednak, wiadomo, nie każda firma sobie może pozwolić na takie ogrodzenia, gdyż jest to kosztowne rozwiązanie. Poza tym wiele ogrodzeń hal przemysłowych posiada zamontowane druty kolczaste, które zapobiegają wejściu na teren działki hali przemysłowej osób trzecich. Często jeszcze wokół hal stalowych montuje się ogrodzenie wykonane z prefabrykatów. Są to pogrodzenia wykonane z gotowych elementów, które powstały w specjalnym zakładzie. Elementy prefabrykowane powstają w technologi żelbetowej, a więc pręty zbrojeniowe są zalane mieszanką betonową.


Więcej można przeczytać na:


Krótko podsumowując temat:

Przemysł głównie opiera się na halach przemysłowych, które są miejscem gdzie produkuje się produkty. Takie hale powinny być odpowiednio wyposażone, wpłynie to na bezpieczeństwo, na efektywność pracy, jak i na większą wydajność przemysłu.