Obecnie wiele osób decyduje się na uzyskiwanie energii do swojego domu z odnawialnych źródeł. W tym celu w wielu domach montuje się instalację fotowoltaiczne, pompy ciepła czy przydomowe elektrownie wiatrowe.

Jak wyglądają instalacje fotowoltaiczne?

instalacje fotowoltaiczneDzięki instalacjom fotowoltaicznym możliwe jest uzyskiwanie darmowej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jest to możliwe dzięki rozwojowi takiej dziedziny, jaką jest fotowoltaika. Zamiana promieniowania słonecznego na prąd jest możliwa dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które wykonuje się z wafli krzemowych. Aby zaopatrzyć dom w energię elektryczną, ogniwa fotolotnicze montuje się w całe panele. Takie panele fotowoltaiczne montuje się w miejscach jak najbardziej nasłonecznionych. Jest to najczęściej dach, ale także może to być:

 • ogrodzenie,
 • ściana,
 • grunt,
 • słup.

Ważne, aby takie miejsce nie posiadało żadnego zacienienia, gdyż zmniejszy to wydajność zamontowanego panela słonczego. Instalacja fotowoltaiczna to nie tylko panel, ale także urządzenie, dzięki któremu jest możliwa zamiana zebranej energii słonecznej na energię elektryczną, używaną w domu. Zamieniona energia jest jednofazowa, dlatego do tego taka instalacja musi posiadać urządzenie, które zamieni ją na trójfazową energię. Energię elektryczną dla domu również wytworzy domowa elektrownia wiatrowa. W tym przypadku energia zostaje wyprodukowana z energii wiatrowej.

Czym zajmuje się radca prawny?

radca prawnyAby dowiedzieć się czy, daną instalację możemy zamontować na swojej posesji, warto jest w tym celu skonsultować się prawnie. W tym celu na pewno będzie pomocny radca prawny. W Warszawie bez problemu każda kancelaria prawna pomoże nam w kwestii prawnej instalacji fotowoltaicznych. Radca prawny jest prawnikiem, którego praca polega na udzielaniu porad prawnych z rożnego zakresu. Także radca prawny sporządzi opinię prawną czy opracuje projekty różnych aktów prawnych. Radca prawny również występuje przed sadami lub innymi urzędami. Obecnie radca prawny również może prowadzić własne sprawy:

 • administracyjne,
 • cywilne,
 • pracownicze,
 • gospodarcze.

Oprócz rady prawnego, także możemy skorzystać z konsultacji adwokata, który na pewno również pomoże w kwestii prawnej dotyczącej montażu instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji.

Jakie ogrodzenie najlepsze jest do paneli fotowoltaicznych?

ogrodzenieJednym z miejsc, oprócz dachu, gdzie można zamontować panel fotowoltaiczny jest ogrodzenie posesji. Takie ogrodzenia w Poznaniu, na których również można zamontować panel wykonuje się z tradycyjnej siatki, jednak są to ogrodzenia modułowe, które w porównaniu do siatki ogrodzeniowej są bardziej stabilne, a wiadomo, że jeśli zamontujemy panel na ogrodzeniu to musi on wytrzymać pod jego ciężarem własnym. Takie ogrodzenia montuje się bardzo szybko oraz sprawnie, dlatego tak duża grupa ludzi decyduje się właśnie na ogrodzenia wykonywane z gotowych paneli. Poza tym także cena takiego ogrodzenia jest przystępna. Dobrym pomysłem także będzie mur. Ten typ ogrodzenia także wytrzyma ciężar urządzenia fotowoltaicznego. Jednak podczas budowy należy go odpowiednio wzmocnić, w miejscy, gdzie znajdą się panele specjalnymi metalowymi słupkami. W każdym ogrodzeniu także muszą się znaleźć bramy wjazdowe, które często są wyposażone w takie urządzenie jak automatyka do bram. Należy jednak pamiętać, aby czasem paneli nie montować na takich bramach wjazdowych.


Więcej informacji na temat można znaleźć na:

 • Arka-wroclaw.eu – projektowanie, sprzedaż oraz montaż oraz serwis urządzeń do pozyskiwania alternatywnej energii
 • Globenergia.pl – portal na którym znajdzie wszytsko co związane jest z pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł
 • Kancelariamj.pl – kancelaria radów prawnych z Warszawy
 • Bramy-wjazdowe-poznan.pl – sprzedawca bram wjazdowych, ogrodzeń oraz automatyki do bram

Krótkie podsumowanie artykułu:

Aby uzyskiwać darmową energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w pierwszej kolejności należy zainwestować w urządzenia, dzięki którym będzie to możliwe. Jednak koszta takich instalacji zwrócą się w postaci niższych rachunków za energię.