Duża grupa ludzi obecnie decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Takie domy korzystają z technologi, które pozwalają na zaoszczędzenie na ogrzewaniu domu, jak i na energii elektrycznej. Poza tym takie domy są bardziej przyjazne dla środowiska.

Oczyszczalnia biologiczna – warto?

Oczyszczalnia biologicznaW domach ekologicznych powinno się stosować takowe rozwiązania. Wiadomo, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie dobrym rozwiązaniem. Obecnie stosuje się bardzo często takie rozwiązanie jak oczyszczalnia biologiczna. Takie szambo ekologiczne jest sprzedawane już gotowe w postaci takich elementów jak:

  • zbiornik wypełniony naturalnym materiałem filtracyjnym,
  • pompa,
  • sprężarka,
    zespół zasilająco – sterujący.

Na powierzchni materiału filtracyjnego rozwijają się żywe kultury bakterii i powstaje błona biologiczna. Ścieki, które przypływają napotykają dwie warstwy filtracyjne w tym właśnie tę warstwę biologiczną. Dzięki takowej filtracji powstaje mniej ścisków, nawet o dziewięćdziesiąt piec procent. Poza tym, takie oczyszczalnie są zbudowane ze zbiornika, który jest umieszczony za głównym zbiornikiem, co jeszcze bardziej przyczynia się do lepszej filtracji zanieczyszczeń. Osad, który się gromadzi, właśnie w tym małym zbiorniku, jest transportowany do początku instalacji, jest mieszany z nowymi ściekami, a następnie ponownie przechodzi przez proces filtracji. Oczyszczone ścieki często są doprowadzane do gruntu, do rowów melioracyjnych lub do rzek.

Jak ograniczyć wydatki – pompy ciepła

pompa ciepłaObecnie w wielu domach pasywnych lub energooszczędnych stosuje się takie rozwiązanie, jakim są pompy ciepła. Małopolska wiedzie prym w ilości montowanych tam urządzeń tego typu. Pompy ciepła są urządzeniami, które służą do produkcji energii cieplnej. Tę energię można wykorzystać do ogrzewania wody lub powietrza w domu. Ciepło, poprzez pompy ciepła może być pobierane z:

  • wody,
  • gruntu,
  • powietrza.

Najczęściej montowane okazują się gruntowe pompy ciepła, szczególnie, takie z instalacją pozioma, którą umieszcza się poniżej warstwy przemarzania gruntu. Poza tym w przypadku, bardzo często ma znaczenie wilgotność gleby, im jest ona bardziej wilgotna tym lepiej dla wydajności takiej pompy ciepła. Jeśli mowa o ograniczeniu wydatków, to jeśli chcemy zaoszczędzić na rachunkach za wodę, to można zainwestować we własną studnię. W takim wypadku wykonuje się studnie głębinowe. W Bielsku stanieje firma, która się tym zajmuje profesjonalniej i wykonuje takie studnie, wraz ze spacjowanymi pompami, dzięki którym będzie możliwy pobór wody z własnego źródła.

Izolacja piwnicy jest bardzo ważna

Izolacja piwnicyPodczas budowy domu energooszczędnego, nie można zapominać o odpowiednich izolacjach, dzięki, którym dom będzie zatrzymywał w murach większą ilość wytworzonego ciepła. Ciepło najczęściej ucieka przez przegrody zewnętrzne oraz mostki cieplne. Dlatego każde z tych miejsc powinno posiadać odpowiednią izolację. Bardzo ważna w każdym budynku jest izolacja piwnicy. W tym przypadku, oczywiście ważna jest termoizolacja, ale nie można zapominać o izolacji przed wilgocią, która wiadomo będzie się próbowała się dostać do środka z gruntu. Hydroizolacja piwnicy wykonywana jest od zewnątrz, tak, aby już ściany piwnicy były odpowiednio zabezpieczone. Za warstwą hydroizolacji stosuje się warstwę termoizolacji, a dopiero później znajduje się warstwa murowana ściany. Hydroizolacja wykonywana jest ze specjalnej foli, tak aby było możliwe wydostanie się wilgoci na zewnątrz, przy okazji jednak, aby nic się nie odstało do środka.


Więcej informacji można znaleźć na:


Podsumowanie

Podczas budowania domów energooszczędnych, należy pamiętać, aby wykonywać je w specjalnych technologiach, tak aby współczynnik EP był niższy niż w przypadku domów budowanych w tradycyjnych technologiach.