Kwestia ogrzewania domu jest w naszym klimacie bardzo ważna. Dom musimy dogrzewać praktycznie dobre pół roku, dlatego budując nowy dom warto inwestować w energooszczędne metoda ogrzewania, lub tez korzystać z paliwa, które jest wydajne.

Czy warto zdecydować się na ekogroszek?

spalany ekogroszekTakim właśnie wydajnym paliwem może być ekogroszek. Jest to rodzaj paliwa, który powstaje ze zmieszania węgla kamiennego oraz węgla brunatnego. Ten rodzaj opału ma wiele zalet. Jest wysokokaloryczny, poza tym podczas spalanie nie powstaje duża ilość popiołu. Także, jeśli chodzi o spalanie, to podczas tego procesu powstaje znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji, takich jak:

  • tlenek węgla
  • dwutlenek węgla
  • tlenek siarki
  • węglowodory aromatyczne
  • furany
  • dioksyny

Ekogroszek można także stosować w dozownikach węgla, gdyż rozmiar ziaren na to pozwala, a wynosi on od pięciu do dwudziestu pięciu milimetrów. Ekogroszek na śląsku można kupić w dwóch formach, jako luźny towar lub jako ekogroszek workowany. Cena tego drugiego wiadomo jest wyższa, jednak ta forma ma wiele zalet. Zyskujemy opał z właściwościami, które zostały opisane na opakowaniu, także na wadze nikt nas nie oszuka. Poza tym ekogroszek workowany o wiele łatwiej jest transportować, a także składować go w kotłowni, jak i dozować do pieca systemu ogrzewania w naszym domu. Jeśli zainwestujemy w piec, który deklaruje, ze można tym rodzajem opału palić w nim, to także w takich piecach można spalać także inny rodzaj paliwa.

Wypożyczalnia samochodów dostawczych do transportu

ciężarowy samochód dostawczyGdy zdecydujemy się na zakup ekogroszku w formie luźnej, wtedy może pojawić się kłopot, w jaki sposób mamy go dostarczyć do naszego domu. Niektóre składy oferują transport, jednak za niego należy także dodatkowo zapłacić. Jednak jeśli dany skład tego nie oferuje, należy pomyśleć o jakimś rozsądnym rozwiązaniu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się wypożyczalnia samochodów dostawczych. W Lublinie można znaleźć kilka firm, które oferują taki wynajem. W takich miejscach mamy do wyboru wiele różnych aut, zależnie od tego, jaki towar mamy do przewiezienia. Także, jeśli nie posiadamy prawa jazdy na dany typ samochodu, to taka wypożyczalnia bez problemu zaoferuje nam kierowcę. Wiadomo w takim przypadku, taka usługa będzie droższa. Wynajem samochodów dostawczych w Warszawie oferuje samochody z klimatyzacją, czy tez windą, która ułatwia rozładunek oraz załadunek samochodu. Taki samochód ciężarowy można wypożyczyć na godziny, ale także od kilku dni, a nawet do miesiąca, wszystko zależnie od potrzeb.

Transport HDS a ekogroszek

samochód do transportu hdsInnym rozwiązaniem może być transport HDS. W Gdańsku jest jedna firma, które zajmuje się transportowaniem opału, jakim jest ekogroszek, przy pomocy samochodów z HDS. Oczywiście jest tu mowa o ekogroszku workowanym, który znajduje się na paletach. Pojazdy HDS są wyposażone w ramię o działaniu hydraulicznym, które są bardzo pomoce podczas załadunku oraz rozładunku ładunki o dużej masie. W tym przypadku nikt nie musi własnoręcznie tego ładować, a także żadne inne maszyny podczas ładowania na pojazd także nie musza brać udziału. Skład budowalny w Gdańsku, na którym znajduje się ekogroszek, transportowany przy pomocy samochodów z HDS posiada specjalne zawiesie. To dzięki nim podczepia się całą paletę z opałem do haka ramienia hydraulicznego, który następnie na naczepę samochodu ładuje całą paletę. Także podobnie wygląda rozładunek palet z ekogroszkiem.


Dodatkowe źródła wiedzy związanej z tematem:

  • Fleetcenter.pl – strona internetowa wypożyczalni samochodów dostawczych z Wrocławia
  • Kmtb.pl – strona internetowa firmy z rejonu Gdańska oferującej transport HDS
  • Etransport.pl – portal internetowy zawierający informacje ze świata transportu

Podsumowanie

Ekogroszek jest coraz bardziej popularnym rodzajem opału, który stosuje się w polskich domach. Ma on wiele zalet, nie tylko dla osób opalających nim we własnym domu, ale także dla środowiska naturalnego.