Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się frezowaniem cnc, czy z wykorzystam nowoczesnych technologi oraz elektroniki. Jednak większość zakładów w swoich usługach nie tylko oferuje obrabianie, ale także inne usługi dotyczące prac na metalach lub tego typu materiałach.

Co to jest frezowanie cnc?

frezowanie cncFrezowanie cnc jest to rodzaj obróbki skrawaniem, poprzez ruch obrotowy narzędzia, które napędza elektronika. Frezowanie tego typu wykonują frezarki. Frezowanie ze względu na sposób wykonywania można podzielić na dwa rodzaje:

  • przeciwbieżne
  • współbieżne

Frezowanie przeciwbieżne polega na tym, że krawędź tnąca frezarki obraca się przeciwnie do przesuwanego materiału. Podczas tego rodzaju frezowania krawędź porusza się wzdłuż powierzchni, która jest obrabiana. Stopniowo staje do niej dociskana. Frezując w ten sposób uzyskujemy obróbkę gorszej jakości, widać miejsca frezowania. Podczas frezowania współbieżnego krawędź tnąca porusza się w tym samym kierunku do posuwany materiał. Metoda ta jest bardziej precyzyjna, z frezarka zaczyna ciąć w jasno określonym punkcie. Podczas tego rodzaju frezowania początkowo powstaje gruby wiór, który stopniowo swoim rozmiarem spada do zera. Także ten rodzaj obróbki jest lepszy dla frezarki, nie trze ona powierzchni materiału, dzięki czemu jest ona bardziej żywotna. Jednak nie każda maszyna nadaje się,aby wykonywać ten rodzaj frezowania. Podczas prac powstają silne wibracje, dlatego maszyna powinna być stabilna oraz sztywna. Obróbka cnc na Śląsku jest bardzo popularna, wiele firm,oferujących elementy stalowe z nich korzysta.

Badania ultradźwiękowe – kiedy się wykonuje?

Badania ultradźwiękoweObróbka frezowaniem dotyczy najczęściej elementów stalowych, czasem nawet takich, które używa się w elementach żelbetowych, do ich wzmacniania. Gdy powstanie konstrukcja,czasem należy sprawdzić i zbadać te elementy stalowe. Warto wtedy jest korzystać z metod nieniszczący konstrukcji, jak na przykład badanie ultradźwiękowe. Poprzez fale, które rozchodzą się po konstrukcji można znaleźć położenie, rozmiar i ilość elementów stalowych. Także dzięki badaniom ultradźwiękowym, także można zbadać wiele niedoskonałości w materiale, jak i zbadać jego gęstość. Podczas tej metody wykorzystuje się zjawisko akustyczne, które zachodzi w konstrukcji, gdy fala napotka przeszkodę, zostaje od niej odbita. Fale te do środka materiału dostają się przy pomocy specjalnych głowic. Innym rodzajem badań są badania magnetyczne. Korzystają one ze zjawiska rozpraszania pola magnetycznego. Dzięki temu rozproszeniu można wykryć nieciągłości. Najczęściej z tej metody korzysta się podczas badania złączy oraz metod spawania. Niestety ta metoda nie wykona się badania aluminium, miedzi, magnezu oraz stali austenitycznej.

Czyszczenie przemysłowe w zakładzie z frezowaniem cnc

frezowanie cncJak w każdym zakładzie przemysłowym, także i w takim, gdzie wykonuje się frezowanie potrzebne jest czyszczenie przemysłowe. W takim przypadku najlepiej jest skorzystać z fachowej firmy, która zna się na rzeczy. Takie firmy korzystają z specjalnych urządzeń, dzięki którym zakład przemysłowy będzie aż błyszczał. Takie czyszczenie przemysłowe zajmie się między innymi:

  • czyszczeniem linii produkcyjny
  • silosów
  • maszyn
  • zbiorników

Czyszczenie zbiorników, nie jest wcale takim łatwym zajęciem, gdyż większość z nich jest zbiornikami na paliwo, substancje chemiczna. Także taka firma, zajmie się czyszczeniem instalacji wentylacyjnych, a także filtrów. Co jest bardzo ważne w wielu zakładach, aby powietrze zawsze było jak najlepszej jakości.


Informacje związane z tematem artykułu dostępne są na:

  • Toczeniestali.pl – strona www firmy wykonującej frezowanie cnc na Śląsku
  • Wnp.pl – internetowy portal gospodarczy poświęcony biznesowi i przemysłowi
  • Technic-control.eu – witryna internetowa firmy oferującej badania magnetyczne
  • Alpinjet.pl – strona internetowa firmy wykonującej czyszczenie płomieniówek

Podsumowanie

Frezowanie cnc jest nowoczesną metoda frezowania. Jednak ważne jest aby produkt końcowy był, taki jak powinie, a nie metoda wykonania frezowania. Większość zakładów wykonujących frezowanie nie tylko zajmuje się tymi pracami, ale także wykonuje inne zadania z zakresu obramiania elementów.