Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Ten nakaz jest niezależny od sposobu wykonywania pracy oraz od panujących warunków atmosferycznych oraz od funkcjonalności klimatyzacji.

Woda dla firm z dystrybutora

dystrybutor wody dla firmJednym ze sposobów na dostarczanie wody dla pracowników są dystrybutory wody. Takie dystrybutory można podzielić na dwa rodzaje:

  • z baniakiem
  • z podłączeniem do sieci wodociągowej

Woda dla firm z dystrybutora z baniakiem, musi być dostarczana przez firmę, która zajmuje się wymiana pustych baniaków na pełne. W przypadku tego rodzaju dystrybutora, po skończeniu się wody, konieczna jest wymiana baniaka. Inaczej sprawy się mają w przypadku dystrybutora na wodę z podłączeniem do sieci wodociągowej. W tym przypadku woda dla pracowników jest pozyskiwana prosto z wodociągu, przez co nie potrzebna już jest wymiana butli, gdy woda się skończy. Takie dystrybutory posiada cały system filtrów przez które przechodzi woda, aby była zdatna do picia bezpośrednio z dystrybutora. Każdy z dystrybutorów można podłączyć do siebie elektrycznej, dzięki czemu z takiego dystrybutora można uzyskać wodę schłodzona lub wodę podgrzaną. Większość dystrybutorów wykonanych jest z tworzywa sztucznego, ale także zdarzają się takie wykonane z metalu.

Piec na węgiel – nadal popularny

żeliwny piec na węgielW danej fabryce, gdzie także pracodawca zapewnia wodę z dystrybutora produkowane są piece na węgiel. Takie piece od dawna są popularne i ich popularność nie przemija. Piec na węgiel najczęściej stosuje się w przypadku centralnego ogrzewania. Ten rodzaj ogrzewania wykorzystuje naturalny obieg cieczy. Gdy ciecz, którą najczęściej się stosuje, nagrzewa się, to unosi się do góry., Dzięki specjalnej instalacji przepływa przez nią,. Ogrzewając wszystkie pomieszczenia gdzie znajdują się odbiorniki – grzejniki. Gdy ciecz się ochładza wraca z powrotem do zbiornika w piecu na węgiel, gdzie ponownie się nagrzewa i zaczyna swój cykl od nowa. Piece żeliwne wolnostojące także wracają do łask i także produkcją tych pieców zajmuje się dana firma. Piec żeliwny ma wiele zalet i wiele osób decyduje się na nie, a nie na kominki. Po pierwsze zajmują mniej miejsca, po drugie są tańsze, a ich ich montaż nie jest tak skomplikowany i jest o wiele łatwiejszy. Poza tym drzwiczki często są oszklone, dzięki czemu uzyskujemy podobny efekt, jak w przypadku kominka. Konstrukcja picy żeliwnych jest lżejsza od kominka, dlatego można je stosować także na wyższych kondygnacjach. Często praca przy produkcji pieców jest związana z wyższą temperaturą oraz ze spawanie, dlatego woda dla pracowników zawsze musi być w takiej hali na miejscu oraz pod ręką.

Hale stalowe i ich budowa

hala stalowaAby hala mogła istnieć i można było w niej produkować piece, to musi zostać wybudowana. Jak w przypadku każdej budowy, po uporządkowaniu terenu można było przejść do wykonania fundamentów całej hali. Gdy już beton zastygł, można przejść do budowy. Hale stalowe powinny mieć solidne słupy, na których będzie się opierać cała konstrukcja. Wykonane są one najczęściej z kształtowników, takich jak:

  • ceowniki
  • teowniki
  • dwuteowniki
  • zetowniki

Czasem, jako słupy stosuje się połączenie dwóch kształtowników, na przykład ceowników. Montaż hal stalowych to także montaż ścian, które są najczęściej blachami i mocuje się je już do postawionych słupów, także do nich montuje się wiązary, które będą konstrukcją dachu. Podczas montażu hali stalowej nie można zapominać o oknach oraz drzwiach i bramach wjazdowych. Najczęściej podczas montażu hali stalowej nie można obejść się bez ciężkiego sprzętu jakim jest żuraw.


Dodatkowe informacje w tym zakresie dostępne są na:

  • Wnp.pl – internetowy portal gospodarczy poświęcony biznesowi i przemysłowi
  • Odlewniaprzysucha.pl – strona internetowa firmy tworzącej piece żeliwne na węgiel
  • Water Project – strona internetowa prezentująca dystrybutory wody dla firm
  • Hupro – witryna internetowa zakładu produkującego hale stalowe

Podsumowanie

W halach stalowych, gdzie produkuje się wiele produktów, w tym piece na węgiel oraz piece żeliwne potrzebna jest woda dla pracowników. Nie jest to tylko dobre serce pracodawcy, ale także wymógł, który musi zostać spełniony, obojętnie czym pracownik się zajmuje.