Każdy zakład produkcyjny posiada wiele elementów stalowych, które wchodzą w skład całej konstrukcji budynku. Elementy te są bardziej, czy też mniej potrzebne, jednak odgrywają jakąś rolę.

Jakie kraty w hali przemysłowej?

krata pomostowaBardzo często w halach montuje się karty pomostowe prasowane. Jak sama nazwa wskazuje kraty te wykonywane są przy pomocy takiej technologi jak prasowanie. Kraty te składają się z:

 • płaskowników nośnych
 • płaskowników wypełniających
 • obramowanie (płaskowniki nośne lub teowniki)

Kraty pomostowe prasowane mogą być

 • pełne
 • żaluzjowe
 • z antypoślizgiem
 • bez antypoślizgu

Oprócz krat prasowanych, także w halach montuje się kraty zgrzewane. Takie kraty nie posiadają żadnych nacięć oraz otworów. Karty te można dostać z antypoślizgiem, bez antypoślizgu lub zagęszczane dodatkowymi prętami. Jeśli mowa o kratach, to także w halach można spotkać kraty ogrodzeniowe. Takie karty są wykonywane z ocynkowanej stali. Takie ogrodzenie jest bardzo stabilne. Często kart ogrodzeniowe w halach stosuje się jako ścianki działowe. Poza tym w halach także można znaleźć stopnie schodowe metalowe. One także bardzo często są wykonywane z krat zgrzewanych lub krat prasowanych. W miejscach, gdzie na przykład wjeżdżają ciężkie pojazdy stosuje się kraty pomostowe o dużej wytrzymałości oraz stabilności.

Ogrodzenia metalowe wokół hali przemysłowej

ogrodzenia metaloweJak każdy teren prywatny, także ten wokół hali przemysłowej powinien być ogrodzony. Bardzo często w takich przypadkach można spotkać ogrodzenia metalowe. Jednym z typów są ogrodzenia panelowe. W Warszawie istnieje firma, która zajmuje się produkcją, jak i montażem takiego ogrodzenia. Montaż ogrodzenia panelowego przebiega szybko oraz sprawnie. Pierwszym krokiem jest umieszczanie słupków w odpowiedniej odległości. Do nich wystarczy zamontować panele ogrodzeniowe. W ten sposób ma się gotowe ogrodzenie hali. Drogim rodzajem ogrodzenia metalowego jest siatka. Te ogrodzenia w Warszawie, ale na pewno i w innych miastach można znaleźć w o wiele niższych cenach niż ogrodzenia panelowe. Jednak ich montaż trwa dłużej. Siatkę należy rozwijać, dobrze naciągać oraz mocować do słupków. Ten rodzaj ogrodzenia nie jest już tak stabilny oraz trwały. Każde ogrodzenie metalowe powinno zostać poddane procesowi ocynkowania. Ochroni je to przed korozją, jak i szkodliwymi i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Stalowa konstrukcja hali wykorzystująca ściągi stalowe

ściągi stalowe w hali przemysłowejŚciągi stalowe są elementami konstrukcji, których zadaniem jest przenoszenie obciążania rozciągającego. Ściągi stalowe mają postać pręta. Ich zadaniem jest ochrona elementów konstrukcji przed rozsunięciem. Bardzo często można spotkać ten element przy filarach lub ścianach. Aby ściągi nie wysunęły się są mocowane i zabezpieczane przy pomocy kotew. Wiele hal przemysłowych jest po prostu wykonana w całości z materiałów stalowych. Ich szkielet konstrukcji jest wykonywany z belek stalowych, które są kształtownikami:

 • teownikiem
 • dwuteownikiem
 • ceownikiem
 • zetownikiem
 • kątownikiem

Czasem także słupy składają się z połączenia dwóch kształtowników. Na konstrukcję hali także wchodzą wiązary, które najczęściej także są wykonywane z kształtowników. Ściany, jak i dach hali stalowej są wykonywane z blachy mocowanej do konstrukcji przy pomocy nitów lub śrub. Także bramy wjazdowe są elementami stalowymi.


Źródła wartościowych informacji dotyczących tematu:

 • Ogrodzeniawolomin.pl – strona internetowa firmy sprzedającej ogrodzenia żaluzjowe
 • Promet – witryna internetowa firmy oferującej kraty pomostowe zgrzewane
 • 4metal.pl – portal internetowy poświęcony branży metalowej i przemysłowi

Podsumowanie

Wiele zakładów produkcyjnych wykonywanych jest w całości lub w części z elementów stalowych. Stal jest materiałem trwałym jak wytrzymałym, dlatego właśnie wiele hal jest stalowa.