Biura rachunkowe obecnie cieszą się coraz większa popularnością, trudno wiec się dziwić temu, ze coraz więcej osób posiadających potrzebne wykształcenie i wiedze myśli o założeniu właśnie takiego biura. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć o założeniu takiego biura i co będzie potrzebne do jego prowadzenia.

Firma rachunkowa – jak założyć?

Elektroniczne prowadzenie ksiąg rachunkowychBiuro rachunkowe w gruncie rzeczy może założyć każdy kto ma pełną zdolność do czynności prawnych, a także nie jest karana za konkretne przestępstwa, a także co ważne podpisze umowę ubezpieczeniową OC za ewentualne szkody jakie można wyrządzić w trakcie prowadzenia działalności. Jeszcze do niedawna obowiązywały dodatkowe wymaganie, które zostały teraz zniesione, co za tym idzie obecnie nie trzeba:

  • posiadać wyższego wykształcenia kierunkowego,
  • zaliczyć egzaminu państwowego
  • posiadać certyfikat księgowego Ministerstwa Finansów

Wszystko to sprawia, ze takie biuro obecnie całkiem łatwo założyć. Jeśli chodzi o formalności to wygląda to następująco. Należy wypełnić formularz Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej, co pozwala na wpisanie firmy w kilka rejestrów między innymi takich jak: Urząd Skarbowy, rejestr podmiotów gospodarczych, ZUS. Za pomocą tego wniosku także określa się rodzaj prowadzenia ksiąg, form opodatkowania i form opłacania zaliczek. W praktyce, jeśli chodzi o formalności jakich trzeba dopełnić przy zakładaniu biura rachunkowego to wszystko, jednak pamiętajmy o tym, że pozostają jeszcze takie kwestie jak znalezienie odpowiedniego miejsca i lokalu w którym ma zostać owe biuro otwarte, a także i jego odpowiednie wyposażenie.

Wyposażenie biura rachunkowego – koperty i segregatory

Segregatory z dokumentami księgowymiJeśli mowa już o wyposażeniu biura rachunkowego to nie chodzi tu tylko o meble biurowe, choć nie wątpliwie jest to istotny element, Na uwadze jednak trzeba mieć tez takie elementy jak odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i akcesoria, które umożliwia prace i ja usprawnią, co za tym idzie podstawa każdego biura rachunkowego sa takie rozwiązania jak komputery, drukarki, programy księgowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o programy to warto stawiać na te popularne i sprawdzone. Po pierwsze ich obsługą jest zwykle dość intuicyjna, po drugie to z tego rodzaju oprogramowaniem osoby o odpowiednim wykształceniu (potencjalni pracownicy) zapoznają się w trakcie swojej edukacji, co gwarantuje, że ich obsługa nie będzie sprawiać żadnego problemu. Oczywiście poza tego typu nowoczesnymi rozwiązaniami, potrzebne jest również prostsze wyposażenie jak choćby segregatory, które pozwala utrzymać porządek w biurze i odpowiednio posegregować wszystkie prowadzone rozliczenia, albo jeszcze bardziej proste rzeczy jak choćby papier do plotera czy drukarki. Wszystko to razem przyczynia się do sprawnego i poprawnego funkcjonowania biura rachunkowe, a co za tym jest jego niezbędnym wyposażeniem.

Tania księgowość – czyli jak się reklamować

Rozliczanie pełnej księgowościZakładając biuro rachunkowe nie można także zapomnieć o takiej podstawie każdej dzielności w dzisiejszych czasach jaka jest reklama. Jeśli chodzi o formy reklamowania biura rachunkowego to z powodzeniem sprawdzaj się takie proste rozwiązania jak choćby ulotki, nie można jednak przy tym zapomnieć o reklamie w intrenecie i prowadzeniu strony internetowej swojego biura, jako, że większość potencjalnych klientów to właśnie tam szuka informacji. Dodatkowo dobrze także zadbać o rozwiązania mające na celu stworzenie pozytywnego wizerunku firmy, co za tym idzie w tym wypadku sprawdzą się takie rozwiązania jak choćby wizytówki, czy też krówki reklamowe rozmieszczone w biurze.

 


Więcej na temat poruszanych zagadnień:

  • Ksiegowoscbliskatobie.pl – strona internetowa firmy rachunkowej z Warszawy
  • Egospodarka.pl – portal internetowy poświęcony biznesowi i gospodarce
  • AWO – internetowy sklep z kopertami c6 i b5 w ofercie

Podsumowanie zagadnień

W kwestii formalnej założenie biura rachunkowego nie jest szczególnie skomplikowane, jednak aby sprawnie działało i dobrze prosperowało należy je odpowiednio wyposażyć i zaopatrzyć, a w tej kwestii i błędy już łatwiej a co za tym idzie i może nastręczać to więcej trudności. Dodatkowo jeśli mowa już o przygotowywaniu biura to należy pamiętać tez o pobocznych rozwiązaniach takich jak marketing, które choć nie mają bezpośrednio wypływu na działanie firmy maja duże znaczenie.