Biorąc ślub i organizując wesele, na pewno zastanawiasz się nad tym, jaką oprawę muzyczną wybrać. Być może zdziwił cię fakt, dlaczego zespoły weselne życzą sobie więcej za tę bardzo ważną dla ciebie noc życia. Może nawet ich stawki wydają ci się bardzo przesadzone. Poniżej jednak znajdziesz wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, że zespoły są bardziej kosztowne niż DJ na wesele.

Zespół na wesele – dlaczego to tyle kosztuje?

Zespół weselnyPewnie pierwszy powód sam przyszedł ci do głowy, niemniej jednak, myślę, że warto o tym napisać. Zespół liczy sobie zwykle całkiem sporo osób, a każda musi za wesele otrzymać godziwe wynagrodzenie. Wiadomo, że za dwadzieścia złotych żaden z członków takiej grupy nie będzie tyle godzin grał na swoim instrumencie i uatrakcyjniał zabawy gościom i Młodym. Im bardziej doświadczony zespół weseleny, tym większą stawkę za ten wieczór sobie liczy. To naturalne, ponieważ za umiejętności i wprawę zawsze płaci się więcej. Tak dzieje się w każdej dziedzinie, więc dlaczego oprawa muzyczna wesela miałaby się rządzić innymi prawami? Poza tym pieniądze, które otrzymuje zespół nie są w całości przeznaczone na wynagrodzenia. Taki cover band ponosi w związku z graniem na weselach dodatkowe koszta, które musi wliczyć w kwotę, jaką życzy sobie za pojedynczą imprezę. Niektóre koszta, które może ponosić zespół na wesele:

  • koszty dojazdu na miejsce, np. znad morza do Bielska albo po prostu z jednego osiedla na drugie;
  • koszty dbałości o instrumentarium (ewentualna naprawa, konserwacja);
  • wynagrodzenia członków;
  • koszty oświetlenia i nagłośnienia;
  • koszty podatków;
  • koszty rekwizytów na oczepiny

Przyznasz, że tych kosztów nie jest mało, a dodatkowo każdy z członków zespołu chce trochę zarobić, co jest przecież zrozumiałe. Poza tym nie każda grupa ma zajęte wszystkie weekendy, więc w trakcie tych, kiedy gra, musi zarobić dość, aby móc się potem utrzymać. W sezonie dobry zespół gra prawie non stop, jednak w zimniejsze miesiące może być krucho i zespół musi się na to przygotować. Możliwe, że w porach jesienno-zimowych radzi sobie, uświetniając imprezy innego typu jak na przykład: bankiety, imprezy firmowe, przyjęcia urodzinowe, a nawet koncerty. Niemniej jednak za specjalistyczne usługi zawsze płaci się nie mało, a granie na instrumentach jest właśnie działaniem z tej kategorii.

DJ na wesele to tańsza opcja

DJ na weseluWiesz już, dlaczego zespół kosztuje, tyle ile kosztuje. DJ będzie nieco tańszy z tego względu, że nie potrzebuje tak bogatego instrumentarium, o które dbałość jest rzeczą niezwykle kosztowną. Ponadto zapewnienie wynagrodzenia dla jednej osoby, a dla pięciu, to chyba duża różnica. Sam widzisz, że są podstawy, aby bandom płacić więcej. Podejrzewam, że wynagrodzenie jednego członka zespołu może być nieraz zbieżne z wynagrodzeniem DJ-a. Istotne jest też, w jakim miejscu bierzesz ślub. Wiadomo, że usługi dostępne w Warszawie będą droższe niż w mniejszym mieście. Może się więc okazać, że zespół weselny z mniejszego miasta będzie kosztował tyle, co DJ w stolicy. Bierz jednak pod uwagę dojazd. DJ także ponosi koszty dojazdu, jednak może się zmieścić w dużo mniejszy pojazd niż cała grupa. Z tego względu dotarcie ludzi odpowiedzialnych za oprawę muzyczną ze Śląska na pomorze może nie być najlepszym pomysłem, jaki wpadł ci do głowy.

DJ – czy warto go wybrać?

Wodzirej na weseluJeżeli jedyną zaletą, jaką widzisz w wynajęciu DJ-a jest jego cena, to lepiej odłóż trochę pieniędzy i wybierz jednak zespół. Wesele to noc jedyna w swoim rodzaju, a więc nie warto decydować się na półśrodki, a potem żałować. Na rynku działa poza tym bardzo wielu muzyków, którzy proponują różnorodne ceny. Po zapoznaniu się z portfolio może się okazać, że całkiem odpowiada ci zespół ze średniej półki. Jednakowoż zalety DJ-a także są spore. Proponuje on po prostu oprawę w innym stylu. Masz jednego człowieka, który puszcza muzykę z głośników zamiast całej chmary, grającej na instrumentach. Dodatkowo DJ może być także wodzirejem i świetnie prowadzić wesele, zachęcając twoich gości do zabawy. Niektórym odpowiada taki człowiek-orkiestra.


Dokładniejsze informacje na ten temat są dostępne na:

  • Slub-wesele.pl – internetowy portal poświęcony branży ślubnej
  • DJ Sławek – strona internetowa DJ i wodzireja na wesele działającego na śląsku i w małopolsce

Podsumowanie

Wybierając pomiędzy zespołem a DJ-em na wesele nie bierz pod uwagę wyłącznie kosztów. Zwróć też uwagę na swoje i gości upodobania muzyczne. Wesele to bowiem wieczór, który powinien mieć szczególną oprawę.