Wędkarstwo to łowienie ryb za pomocą wędki. Jest ono klasyfikowane jako hobby oraz sport. Powinno się odbywać w myśl przepisów prawnych i ustalonych zasad. Łowiąc ryby trzeba mieć na uwadze ochronę ryb. Sport ten przyciąga coraz więcej chętnych. Rozpoczęcie tego hobby wymaga jednak stosownego przygotowania.

Jak zacząć wędkować?

Wędki z kołowrotkamiW myśl obowiązującego prawa, każdy wędkarz zobowiązany jest do posiadania karty wędkarskiej. Karta taka wydawana jest przez starostwo powiatowe i obowiązuje dożywotnio. Aby ją uzyskać należy zdać egzamin, podczas którego trzeba wykazać się wiedzą z zakresu zrównoważonego łowiectwa. Przeprowadzaniem egzaminów zajmuje się Polski Związek Wędkarski. Legalnie wędkować na terenie kraju może tylko osoba, która zdała taki egzamin i posiada kartę wędkarską. Kolejnym elementem, który musi mieć każdy wędkarz jest strój rybacki. W skład takiego stroju powinno wchodzić:

 • kurtka,
 • spodnie,
 • rękawice,
 • czapka,
 • kamizelka,
 • bielizna,
 • odzież przeciwdeszczowa

Wszystkie te elementy powinny być odpowiednio ciepłe i zabezpieczać wędkarza przed zmoknięciem. Najważniejszy jednak w ekwipunku wędkarza jest sprzęt wędkarski. Jest on niezbędny, aby cokolwiek udało się złowić. W podstawowym wyposażeniu powinno znaleźć się:

 • wędzisko,
 • kołowrotek,
 • żyłki,
 • haczyki,
 • akcesoria dodatkowe

Wędzisko jest najważniejszym elementem i nie warto na nim oszczędzać. Na początek wystarczy kupno wędki uniwersalnej, teleskopowej lub składanej. Wędka uniwersalna pozwoli odkryć odpowiedni dla wędkarza styl połowu. Dla początkujących ważna jest również długość i waga wędki. Optymalna będzie taka nie przekraczająca trzy i pół metra. Ciężar natomiast należy dostosować do siły wędkarza. Każda wędka powinna być wyposażona w kołowrotek, który jest niezwykle ważny przy połowie ryb. Główną jego funkcją jest zwijanie i przechowywanie żyłki. Początkujący powinni wybierać te ze stałą szpulą, gdyż jest ona bardziej uniwersalna i łatwiejsza w użytkowaniu. Żyłki jakich się używa mają bezpośredni wpływa na połów ryb. Od jej wytrzymałości zależy rodzaj złowionej ryby. Zbyt słaba może się zerwać podczas połowu. Kupując haczyki warto zaopatrzyć się w różne rodzaje i dużą ilość. Są to rzeczy, które najczęściej się zmienia oraz są stosunkowo tanie.

Najlepsi producenci gwarancją jakości – Konger, Mikado

Sprzęt wędkarskiWybierając sprzęt do wędkowania przede wszystkim powinno zwrócić się uwagę na jakość produktów. Nie warto inwestować w tani, niesprawdzony sprzęt. W dłuższej perspektywie korzystne okażę się zainwestowanie w droższy sprzęt najlepszych producentów. Nie ma tutaj znaczenia czy takiego zakupu dokona się w sklepie stacjonarnym czy internetowym. Wybierając sprawdzonych producentów ma się pewność, że wybór nie zawiedzie oczekiwań i będzie trwały. Pracownicy sklepów z pewnością udzielą wszystkich niezbędnych informacji dotyczących produktu. Porady także znaleźć można na profesjonalnych forach. Gdzie doświadczeni wędkarze dzielą się spostrzeżeniami. Dużym plusem zakupu sprzętu poprzez Internet może być cena, która znacząco różni się od tej w sklepie stacjonarnym.

Echosonda wędkarska i inny sprzęt dodatkowy

Połów z wykorzystaniem echosondyWędkarstwo to sport, który cały czas rozwija. Profesjonaliści potrzebują już trochę innego sprzętu niż początkujący. Jeśli łowi się w dużych grupach wędkarskich pomocne w komunikacji mogą być radiotelefony np. firmy Baofeng, które są łatwe w obsłudze podczas trudnych warunków. Jeśli planuje się połów z łodzi przydatna może być echosonda. Za pomocą której można badać dno wody i zobaczyć gdzie zlokalizowane są ławice ryb. Sprzęty te jednak nie są niezbędne i polecane są raczej długoletnim wędkarzom, którzy często inwestują w swoje hobby.


Więcej informacji na ten temat można znaleźć na:

Okonek – internetowy sklep z ofertą produktów marek Konger i Ryobi
Wielkiszczupak.pl – sklep internetowy sprzedający radiotelefony baofeng
Wedkuje.pl – wędkarski portal internetowy z poradami i wiadomościami


Podsumowanie zagadnień

Wędkarstwo to sport praktycznie dla każdego. Początki wcale nie wymagają drogich przygotowań. Satysfakcje można czerpać zakupując podstawowe elementy wyposażenia. Jeśli jednak chce się zająć wędkarstwem sportowym, poczynić trzeba już większe inwestycje w profesjonalny sprzęt.