W dzisiejszych czasach, gdzie sytuacja na polskim rynku pracy delikatnie mówiąc zbyt dobra nie jest, coraz więcej osób postanawia spróbować swoich sił prowadząc własna działalność. Fakt faktem, ze możliwości jest naprawdę bardzo wiele, jednak do najczęściej wybieranych rodzajów działalności zakładanych przez Polaków należą sklepu. Co zatem warto wiedzieć o ich prowadzeniu by odnieść sukces?

Sklepy internetowe czy stacjonarne? – co wybrać

Sklep stacjonarnyJeśli chodzi o założenie własnego sklepu, to patrząc na to z punktu prawnego nie ma tak naprawdę przeciw temu żadnych przeciwskazań, jednak jeśli chcemy założyć sklep musimy wpierw określić jego rodzaj, a tu często wiele osób ma dylemat. Jeśli chodzi o dostępne warianty to są dwa:

  • sklep internetowy
  • sklep stacjonarny

Zaletą sklepy internetowego nie wątpliwie jest to, ze koszt prowadzenia takiego sklepu jest zdecydowanie niższy. Jednak, to czy okaże się to słuszne rozwiązanie w dużej mierze zależy od specyfiki sklepu i tego z jakiej branży będzie on artykułu sprzedawało, weźmy tu dla przykładu, ze jeśli sklep ma w swojej ofercie produkty przeznaczone dla osób starszych, to logicznym jest, że w Internecie on raczej nie zaistniej, bo ta grupa docelowa z internetu zbytnio nie korzysta. Co za tym idzie zaletą sklepu stacjonarnego jest przede wszystkim to, że jest on ogólnie dostępny, dzięki czemu mamy możliwość pozyskać zarówno młodszych jak i starszych klientów.

Sklep internetowySklep internetowy – szablony allegro, strona internetowa

Jeśli chodzi o założenie sklepu internetowego to podstawa jego działania jest stworzenie odpowiedniej strony internetowej. Odpowiedniej zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym. Dlatego warto wykonanie takiej strony zlecić profesjonalnej firmie, które przygotuje projekt graficzny takiej strony jak i ją wykona dzięki czemu będzie ona w pełni działająca. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest intuicyjne menu oraz wyraźny podział produktów na kategoria, tak by żaden klient nie miał problemu z odnalezieniem interesującego go artykułu. Sama strona, zwłaszcza gdy rozpoczynamy swoją działalność i jeszcze ikt nas nie zna, a co za tym idzie nie mamy wyrobionej opinie to za mało. Dlatego warto zdecydować się na sprzedaż poprzez allegro, jako sklep. Wówczas konieczne jest wykupienie odpowiedniego szablonu aukcyjnego, który pozwoli nam dodawać swoje ofert, koszt takich szablonów nie jest zbyt wygórowany, a jest to bardzo dobry sposób za pozyskanie nowych klientów jak i na wyrobienie sobie pozytywnej opinii. Biorąc pod uwagę ile osób korzysta z tego portalu jest to także całkiem dobra sposobność na rozreklamowanie się.

Sklep stacjonarny – lokal, meble sklepowe i akcesoria sklepowe

Sklep stacjonarnyW przypadku sklepu stacjonarnego tym co ma największe znaczenie jest wybór odpowiedniego lokalu. To na co powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę to to, by znajdował się on w miejscu dobrze widoczny, do którego jest łatwy dojazd zarówno komunikacją miejska jak i samochodem, co oznacza, ze powinien tam się znajdować również parking. Ponadto powinien on także być w okolicy, która cieszy się dobrą opinia, zwykle najlepsze jest centrum miasta. Wybierając lokal warto jednak także sprawdzić jak wygląda konkurencja w okolicy, to znaczy ile sklepów zajmujących się sprzedażą podobnych artykułów znajduje się w pobliżu. Drugim elementem jeśli chodzi o sklep stacjonarny jest jego wygląd wewnątrz. Pierwsza rzeczą o jakiej należy pamiętać jest to by sklep był przestronny, ale nie pusty. W każdym sklepie muszą się zatem znaleźć takie meble sklepowe jak: regały sklepowe, lady i w zależności od specyfiki mogą ale nie muszą być witryno chłodnicze. Planując rozmieszczenie owych mebli, pamiętajmy o tym by przechodzący pomiędzy regałami klient miał swobodę ruchów. Poza meblami oczywiście są jeszcze inne akcesoria i sprzęty, które w sklepie muszą się znaleźć jak choćby kasa fiskalna czy czytnik kodów.


 

Źródła informacji:


 

Słowem podsumowania:

Założenie i prowadzenie sklepu w gruncie rzeczy nie jest bardzo skomplikowane, jednak są pewne rzeczy, które trzeba wiedzieć i do których trzeba się stosować by w tej szeroko rozumianej branży mieć szanse na odniesienie sukcesu.