Ogrzewanie mieszkania jest bardzo ważną kwestią i pochłania dużo energii oraz pieniędzy, dlatego warto inwestować w systemy jak najbardziej oszczędne, które będą gwarantować jak najniższe rachunki.

Czy ekogroszek jest opłacalny?

EkogroszekJedną z tańszych metod jest ogrzewanie centralne. Z pośród rożnych paliw stosownych przy tym ogrzewaniu, najbardziej korzystny jest ekogroszek. Cena tego paliwa jest jedną z niższych, do tego ekogroszek spala się wolniej, więc zużyje się mniejsza ilość tego węgla. Zaletami tego rodzaju opału jest mała ilość popiołu, do tego podczas spalania jest wytwarzana mniejsza ilość trujących gazów, takich jak:

 • dwutlenek węgla,
 • tlenek węgla,
 • tlenek siarki,
 • dioksyny,
 • furany,
 • pyły spalinowe,
 • węglowodory aromatyczne.

Ekogroszek może być spalany w:

 • tradycyjnych kotłach,
 • konwencjonalnych piecach,
 • piecach z dolnym lub górnym spalaniem,
 • piecach z podajnikami,
 • kominkach.

Takie paliwo można kupić w sposób tradycyjny zamówić ze składów, ale także jest dostępny ekogroszek workowany. Taki ekogorszek workowany, gwarantuje odpowiednią wagę opały, gdyż jest ważony przy wykorzystywaniu bardzo precyzyjnych wag. Proces pakowania gwarantuje odpowiednie uziarnienie. Starannie opisane worki gwarantują, że wewnątrz nie można znaleźć gorszej jakości opału, jeśli tak będzie, to zawsze taki produkt można zareklamować. Ekogroszek workowany gwarantuje czyste składowanie paliwa opałowego.

Czy warto inwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogoweKoszty instalacji ogrzewania podłogowego są coraz niższe, dlatego ten rodzaj ogrzewania staje się coraz bardziej popularny. W okolicach Łodzi np. w Pabianicach, czyli już trochę dalej od centrum wielkiej aglomeracji ceny takiej instalacji za 120 m2 będą się wahać w okolicy 30 złotych za m2, do tego dochodzą koszty rozdzielacza, czy szafki podtynkowej. Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, jedna z nich jest na pewno fakt, że tak,a instalacja jest trwała i może służyć przez lata. Na etapie urządzania wnętrz nie trzeba się martwić o umieszczanie w pomieszczeniach grzejników. Taka instalacja jest łatwa w obsłudze, wystarczy ustawić tylko odpowiednią temperaturę na termostacie. Ogrzewania podłogowe mogą być wodne lub elektryczne. Tańsze w użytkowaniu jest ogrzewanie podłogowe wodne. Szacunkowo za 1 m2 opłata wynosi od 100 do 200 zł. W przypadku tego rodzaju ogrzewania nieopłacalne jest montowanie go na powierzchniach mniejszych od kilkudziesięciu m2, ponieważ sterowniki takiej instalacji są drogie. Szacunkowe koszty w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego za 1m2 wynoszą od 150 do 200 złotych za m2. Jednak w przypadku tego ogrzewania można je montować na powierzchniach o różnych wielkościach. W przypadku elektrycznej instalacji podłogowej możliwa jest współpraca z tradycyjnymi grzejnikami. Wadą ogrzewania podłogowego jest konieczność stosowania materiałów do podłogi, które są odporne na wysokie temperatury. Do tego jest ograniczona moc ciepła, ze względu na częsty kontakt z podłogą użytkowników.

Jak działają pompy ciepła?

Pompa ciepłaPompy ciepła są urządzeniami, które wymuszają przepływ ciepła z obszaru o niskiej temperaturze, do obszaru z wyższą temperaturą. Taki przepływ jest wbrew naturalnemu kierunkowi poruszania się ciepła, a możliwe jest to dzięki energii mechanicznej, która jest czerpana z zewnątrz. Pompy ciepła sprężarkowe wykorzystują obieg termodynamiczny. W tym przypadku ciepło jest pobierane z parującego czynnika termodynamicznego w parowniku, czyli dolnym źródle ciepła. Ciepło w postaci pary trafia do sprężarki, sprawia to wzrost ciśnienia i energii wewnętrznej. Para, która jest pod ciśnieniem skrapla się i oddaje ciepło w skraplaczu czyli górnym źródle ciepła oraz przez zawór dławiący bądź przez rurkę kapilarną jest oddawana ciecz. W tych urządzeniach spada ciśnienie, a ciecz wraca do parownika. Pompy ciepła sprężarkowe wykorzystując dolne źródła ciepła o niskiej energii i temperaturze, które łatwo wykorzystać w inny sposób. Taka najzwyklejsza pompa ciepła składa się z :

 • skraplacza,
 • zaworu dławiącego,
 • parownika,
 • sprężarki.

 

Więcej informacji na stronach:


 

Słowem podsumowania:

Istnieje na rynku wiele sposobów na ogrzewanie mieszkania. Można stawiać na sposoby ekologiczne, energooszczędne, tradycyjne. Czasem warto zainwestować więcej podczas montażu, by później te koszty się zwróciły i rachunki za ogrzewanie była niskie.