Pojęcie linia produkcyjna w dzisiejszych czasach chyba nikomu nie jest obce, jednak w gruncie rzeczy mało kiedy wiemy w jaki sposób owa produkcja rzeczywiście przebiega i na ile jest to złożony proces. Dlatego by nieco przybliżyć o zagadnienie dla przykładu przyjrzymy się produkcji siatek plastikowych. Oto słów kilka o tym co można spotkać na linii produkcyjnej siatek.

Co produkujemy – siatki ogrodzeniowe, siatki cieniujące

Siatka ogrodzeniowaZa nim przejdziemy do wskazania samych elementów linii produkcyjnej, warto na początku powiedzieć słów kilka o tym co właściwie na takiej linii jest produkowane. Otóż produkcja siatek plastikowych nie ogranicza się tylko do produkcji jednego jej rodzaju, a raczej jest to produkcja kilku różnych siatek, wśród których można by wyróżnić takie jak:

  • siatki ogrodzeniowe
  • siatki cieniujące
  • siatki do pakowania

Siatki ogrodzeniowe, cieniujące i do pakowania – co warto o nich widzieć?

Siatka ogrodzeniowaSiatki ogrodzeniowe jak sama nazwa wskazuje są wykorzystywane jako ogrodzenia. Produkowane siatki mogą się różnić od siebie wielkością oczek, dzięki czemu ich zastosowanie może się nieco różnić. Przede wszystkim wykorzystuje się je do grodzenia działek, co pozwala na zabezpieczenie ternu. Można je także wykorzystywać jako zabezpieczenie balkonu czy też pergole dla roślin pnących. Siatki ogrodzeniowe mogą także się różnić kolorem, te w odcieniu zielonym na przykład łatwo wtapiają się w otoczenie, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do okolicznej panoramy. Kolejnym rodzajem siatki jest siatka cieniująca, która zmniejsza przenikanie promieni słonecznych a także zmniejsza utratę ciepła z obiektu. Ten rodzaj siatek wykorzystuje się zwykle w szklarniach, choć nie tylko. W zależności od rodzaju siatki, czyli gęstości oczek może ona redukować promieniowanie słoneczne od około 10% do nawet 60-80%. Zupełnie innym rodzajem są siatki do pakowania, czyli takie jakie spotykamy choćby w sklepach. Wykonuje się je z odpornych materiałów o różnej wytrzymałości, dzięki czemu mogą one służyć zarówno do pakowania cięższych jak i lżejszych rzeczy. Widać zatem, że produkcja siatek plastikowych to bardzo zróżnicowany proces, co za tym idzie i linia produkcyjna musi być dość rozbudowana.

Co znajdziemy na linii produkcyjnej – dozowniki barwnika, regulatory gorących kanałów i suszarka granulatu

Linia produkcyjnaNa linii produkcyjnej znajduje się bardzo wiele maszyn i mechanizmów a opisanie każdego nich z osobna zajęło by bardzo dużo czasu, więc skupmy się na bardzie ogólnym opisie. Produkcja takiej siatki między innymi przechodzi przez różne etapy. Jednym z etapów jest formowanie takiej siatki, które odbywa się w dość dużej temperaturze, a co za tym idzie na tym etapie na linii produkcyjnej mona spotkać na przykład takie urządzenie jakim są systemy gorących kanałów. System ten pozwala na wtryskiwanie tworzywa z którego ma powstać dany element. Jest to tak naprawdę jeden z pierwszych etapów na linii produkcyjnej. Kolejnym elementem, który jest dość istotny przy produkcji siatek plastikowych jest ich barwienie. Jak wiemy tego rodzaju siatki dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, ale tak naprawdę wszystkie mogą powstawać na tej samej linii produkcyjnej. Za barwienie elementów odpowiada miedzy innymi takie urządzenie jak dozownik grawimetryczny, który dozuje barwnik. Jeden dozownik może dozować różne barwniki, a zmiana stosowanego barwnika jest bardzo prosta i szybka, co pozwala na łatwą zmianę koloru w takcie produkcji. Ostatnim elementem jest suszenie. Gotowe elementy muszą zostać wysuszone zanim zostaną przekazane dalej. Oczywiście procesów jak i maszyn, które znajdują się na linii produkcyjnej jest znacznie więcej, a sam wygląd takiej linii produkcyjnej w dużej mierze zależy od danego przedsiębiorstwa do możliwości jeśli chodzi o wybór konkretnych rozwiązań jest całkiem sporo.


 

Więcej informacji można uzyskać na stronach:


 

Podsumowując:

Choć pojęcie linii produkcyjnej jest nam bardzo dobrze znane, to zwykle nie mamy pojęcie jak bardzo złożona jest taka produkcja, ile różnych procesów się w trakcie niej odbywa i jak wiele maszyn jest potrzebnych do tego by stworzyć taka linie produkcyjną, na której można produkować towary w dużym nakładzie.