„Zawód architekta stał się w ostatnim czasie bardzo modny, jednak rozważając wybranie takiego zawodu warto pamiętać o tym, że nie jest to praca dla każdego. jest to dość specyficzny zawód i trzeba mieć konkretne predyspozycje aby móc go wykonywać, a co za tym idzie by utrzymać się w branży i móc liczyć na to, że w tym fachu uda nam się dorobić. Zatem co warto wiedzieć rozważając prace jako architekt?

Architekt – słów kilka o pracy

ArchitektMianem architekta w Polsce tak naprawdę określa się dwa osobne zawody. Mianowicie architektem jest osoba zajmująca się aranżowaniem wnętrz i kreowaniem przestrzeni zielonej, czyli w tym rozumienie architekt to osoba zajmująca się dbaniem o stronę wizualną danej przestrzeni, można powiedzieć, że to dekorator. Z drugiej strony architekt to także osoba, która zajmuje się przygotowywaniem projektów architektoniczno-budowlanych, czyli krótko mówiąc projektów budowy. Jednak do którego znaczenia słowa architekt byśmy się nie odnosili to osobę wykonującą ten zawód musi cechować niesamowity zmysł przestrzenny, dokładność, estetyzm. Cechy te sprawiają, że osoba wykonująca ten zawód potrafi tworzyć niesamowite projekty, które mogą naprawdę zauroczyć. Można zatem w pewnym sensie powiedzieć, że by być architektem trzeba mieć w sobie coś z artysty i inżyniera.

Kreowanie przestrzeni i projektowanie terenów zielonych – czyli przed jakimi wyzwaniami staje architekt

Tereny zieloneKreowanie przestrzeni jest pojęciem dość szerokim, ponieważ może się ono odnosić zarówno do kreowanie przestrzeni wnętrz, czyli tego jak ma być urządzone i wykończone mieszkanie czy biuro, ale także może być to na przykład kreowanie przestrzeni publicznej, co może aczkolwiek nie musi łączyć się z projektowaniem terenów zielonych. Na początek jednak słów kilka o projektowani wnętrz, jeśli chodzi o kreowani przestrzeni domowej to architekt zmuszony jest stworzyć modną i praktycznie zagospodarowana przestrzeń zwykle zgodnie z życzeniem klienta. I tu zwykle pojawia się problem, bo pomysły klienta nie zawsze muszą być łatwe do zrealizowania, bo albo zwyczajnie w świecie nie będą się one prezentowały, albo sprawią, że wnętrze będzie nie praktyczne. Dlatego poza widzą na temat tego jak aranżować różnej wielkości przestrzeń, jakie elementy ze sobą łączyć architekt musi być także dobrym negocjatorem, by pogodzić oczekiwania klienta z własnymi pomysłami. Jeśli chodzi natomiast o projektowanie terenów zielonych, to zwykle chodzi tu o projektowanie parków, czyli konieczne jest zagospodarowanie całkiem dużej przestrzeni, w której muszą być zwykle wydzielone przestrzenie na plac zabaw dla dzieci, na altany, fontanny. Trzeba zatem połączyć elementy czysto dekoracyjne z elementami użytkowymi, a dodatkowo zadbać o to by aranżowana przestrzeń była bezpieczna, zwłaszcza jeśli chodzi o plac dla dzieci. W tym przypadku architekt musi się wykazać nie tylko dużym zmysłem przestrzennym i poczuciem piękna, ale także i dobrą znajomością przepisów.

Wizualizacja projektu – modele architektoniczne

Makieta architektonicznaNieodzownym elementem pracy architekta poza przygotowywaniem projektów jest przygotowywanie także ich wizualizacji, które mają klienta czy też potencjalnego klienta do danego projektu przekonać. Czym jest taka wizualizacja? Jest to albo prezentacja multimedialna na której przedstawia się zaprojektowany komputerowo obiekt, jednak jest ona dość mało wiarygodna, dlatego zwykle projektanci chcąc zrobić na kliencie czy też inwestorze wrażenie przygotowują makiety architektoniczne. W skład takiej makiety wchodzą takie elementy jak:

  • elementy stałe (domy, bloki)
  • elementy ruchome (bramy wjazdowe, windy)
  • oświetlenie

Wszystko to sprawia, że taka makieta w bardzo realny sposób przedstawia to, jak dany projekt będzie się prezentował po realizacji i to że wszystkimi elementami, zarówno samej konstrukcji jak i jej otoczenia. Przy przygotowywaniu takiej makiety ważne jest by odpowiednio dobrać skale, bo to przede wszystkim zaważy na jej realizmie i tym jaki efekt będzie ona dawać.


 

Źródła:


 

Podsumowując:

Praca architekta wymaga od osoby wykonującej ten zawód niezwykłej kreatywności, a także i dużej wiedzy, a co za tym idzie nie jest to tak naprawdę łatwa praca, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, jak często projekty architektów nie spotykają się z aprobatą osób je zlecających i ile nerwów to kosztuje.”