Poruszany temat jest bardzo aktualny. Bowiem kilka tysięcy absolwentów szkół gimnazjalnych stanęło właśnie przed bardzo ważnym wyborem. Muszą oni podjąć decyzję dotyczącą dalszej edukacji. Postanowienie to będzie rzutować na ich dalszą przyszłość. Dokonanie wyboru jest bardzo trudne, gdyż polski rynek oferuje bardzo wiele możliwości kształcenia.

Warszawa stolicą możliwości

warszawaWarszawa oferuje bardzo wiele ścieżek kształcenia. Renomowane licea, szkoły policealne, zawodowe i technika. To właśnie na tym ostatnim typie szkół chciałabym się skupić, a tym samym ukazać, że dobre technikum gwarantuje dobry zawód. Co więcej, dokładnie przyjrzę się dwóm grupom zawodowym – elektrykom i ślusarzom.

O wyższości szkół technicznych nad liceami

szkołaDo tej pory byłam zapalczywą fanką liceów. Uparcie twierdziłam, że tylko ten typ szkół jest w stanie zagwarantować zawodowy sukces. Życie zweryfikowało mój tok myślenia. Jestem absolwentką jednego z liceów, skończyłam studia filologiczne. Z kolei mój brat skończył technikum elektryczne, a co za tym idzie z zawodu jest elektrykiem. Ponadto brat zdecydował się na drugą specjalizację. Takie działanie sprawiło, że może wykonywać również usługi ślusarskie. Aby jeszcze bardziej nakreślić i skontrastować naszą sytuację, dodam, że obydwoje mieszkamy w Warszawie.
Dziś ja pracuję w galerii handlowej w Warszawie, a po godzinach udzielam korepetycji z języka włoskiego. Z kolei mój brat prowadzi w Warszawie firmę, która świadczy usługi elektryczne i wcześniej wspomniane przeze mnie usługi ślusarskie.
elektrykJa zarabiam najniższą krajową, ledwo wiążę koniec z końcem. Z ręką na sercu mogę powiedzieć, że starcza mi wyłącznie na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nie mogę pozwolić sobie na żadne nadprogramowe wydatki. Ba ! Sprawy znacznie się komplikują, jeśli zachoruję, bądź po prostu źle obliczę dzienny budżet. Brat jako ceniony elektryk zarabia kilka tysięcy miesięcznie. Bez najmniejszego problemu zapewnia godny byt rodzinie. Zagraniczne wakacje, kupno samochodu nie stanowi dla niego najmniejszego problemu. Co najważniejsze, żyje spokojnie i spełnia się w zawodzie elektryka.
Kierunki zawodowe w technikum(najpopularniejsze):

 • automatyk
 • elektryk
 • elektromechanik
 • energetyk
 • fryzjer
 • hydraulik
 • kucharz
 • mechanik
 • mechatronik
 • murarz
 • spedytor
 • ślusarz
 • i wiele innych

O zawodzie elektryka i ślusarza słów kilka…

ślusarzElektryk jest na rynku bardzo pożądanym zawodem. Do zadań elektryka należy między innymi montaż oraz naprawa instalacji elektrycznych. Zajmuje się on również ich konserwacją. Ponadto odpowiada za ocenę stanu technicznego. Szkoły mieszczące się w Warszawie oferują bogatą siatkę programową. Przyszły elektryk zdobywa doświadczenie pod okiem fachowców. Szkoły znajdujące się w Warszawie obligują swych uczniów do udziału w licznych praktykach. Zdobyte doświadczenie w tym okresie pozwala przyszłym absolwentom na jeszcze większe niż dotychczas doskonalenie umiejętności. Technika w Warszawie z każdym rokiem wychodzą potencjalnym kandydatom na przeciw – mogą oni wybierać dodatkowe specjalizacje. Decydując się na takie rozwiązanie, uczeń może dodatkowo zgłębiać wiedzę z zakresu usług spawalniczych czy usług ślusarskich.
Z kolei jeśli Twoim marzeniem jest praca w zawodzie ślusarza nie wahaj się ! Przyczyń się sam do swojego sukcesu, wybierając technikum z tradycjami. Starannie wyselekcjonowana kadra nauczycielska oraz bogate zaplecze techniczne sprawią, że będziesz mistrzem w swoim fachu !
Ślusarz to rzemieślnik, który świadczy szereg usług ślusarskich. Wykonuje on między innymi stalowe konstrukcje. Do usług ślusarskich zalicza się również ich łączenie i konserwacja.


 

robotnik remontowyŹródło:

 • Elektroprim – Elektryk z Warszawy działający głównie na osiedlach Wilanów i Wawer
 • Irkopol – Firma zapewniająca usługi ślusarskie i hydrauliczne w Warszawie
 • Technikum – Informacje na temat techników z Wikipedii

 

Ostatnie słowa o elektrykach, ślusarzach i spawaczach

elektrycyDrogi Czytelniku, myślisz, że przypadek mój i mojego brata jest odosobniony ? Mylisz się ! Przykłady mogę swobodnie mnożyć. W ułamek sekundy przywodzę na myśl ludzi, którzy podzielili nasz los. Ci, którzy wybrali technikum zapewnili sobie byt i samorealizację w każdym detalu. Większość z nich założyła własne firmy – są pewni siebie i swoich umiejętności. Niektórzy podpisali lukratywne kontrakty za granicą. Świadczą tam usługi spawalnicze. Wszyscy charakteryzują się niebywałą odwagą. Ponadto mają swoisty komfort – są szefami sami dla siebie.
Istotne jest również to, że decydując się na technikum nie zamykasz sobie furtki do podjęcia kształcenia wyższego. Swobodnie możesz udać się na studia. Pamiętaj, że nie ma nic lepszego niż inwestycja w siebie !
Mieszkasz w Warszawie ? Jesteś prawdziwym szczęściarzem ! To tu, w Warszawie uczyli się wybitni elektrycy. To samo tyczy się osób, które świadczą usługi spawalnicze oraz usługi ślusarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *