Jeżeli zakładamy firmę, budujemy dom czy stawiamy nową fabrykę, to musimy uwzględnić wiele czynników. Jedną z podstawowych kwestii jest prawidłowe przeprowadzenie poszczególnych instalacji. Nie ma większego znaczenia czy zakładamy prąd, gaz czy kanalizację w domu czy w firmie, zawsze musimy solidnie i bezpiecznie dokonać takich przyłączeń. Jeżeli w tych kwestiach nie mamy żadnego doświadczenia, to warto jest wesprzeć się pomocą specjalistów.

 

glow-lamp-366471_640Wyłącznik krańcowy, tablice rozdzielcze – prąd i bezpieczeństwo

 

Elektryk pomoże nam rozplanować instalację, wybierze sprawdzone materiały i przede wszystkim wykonana podłączenia zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Trzeba bowiem wiedzieć, że istotny wpływ na jakość instalacji elektrycznej ma wybór odpowiednich przewodów i wyłączników, ale także rozmieszczenie kabli i prawidłowe dokonanie podłączeń. O ile w domu mamy przeważnie kilka bezpieczników, o tyle w dużym przedsiębiorstwie sieć połączeń jest dużo bardziej skomplikowana i wymagająca użycia odpowiednich elementów. W niektórych przedsiębiorstwach będzie trzeba wykorzystać na przykład przycisk bezpieczeństwa lub wyłącznik krańcowy. Instalację tych elementów powinniśmy powierzyć firmie ze stosownymi uprawnieniami. Oprócz montażu może nam ona zapewnić także stałe kontrole i konserwację zainstalowanych elementów.

Jeżeli kupujemy takie produkty, to zawsze starajmy się wybierać elementy nowe i pochodzące od sprawdzonych producentów. Przedmioty słabej jakości nie posiadające odpowiednich certyfikatów mogą mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo oraz mogą uniemożliwić odbiór budynku przez specjalistyczne służby. Takie na przykład wyłączniki kompaktowe stosuje się w domach oraz większych i mniejszych firmach. Urządzenia mogą rozdzielać prąd stały lub zmienny i powinny być łatwe w instalacji. Jeżeli taki produkt montujemy w domu, to zwracajmy także uwagę na jego wymiary. Obecnie na rynku mamy dostęp do różnych elementów, które mają kompatybilne rozmiary. Jeżeli natomiast wyłączniki wybieramy do dużego przedsiębiorstwa, to zwracajmy uwagę na wzmocnione izolacje i na prostą obsługę. Nie bez znaczenia będzie także wybór miejsca w którym ma być zainstalowana rozdzielnia elektryczna. Z jednej strony powinno to być w miarę dostępne miejsce,a z drugiej nikt obcy nie może mieć do niej dostępu.

 

influenzmaschine-113242_640Czym jeszcze powinna charakteryzować się taka rozdzielnia?

Rozdzielnia elektryczna dla przedsiębiorstwa powinna:

  • mieć stosowne wymiary;
  • być wykonana z solidnych materiałów;
  • dobrze zabezpieczona;
  • umożliwiająca wykonanie różnych podłączeń;

Planując sieć podłączeń elektrycznych należy także brać pod uwagę ilość i wielkość pomieszczeń. Przewody nie mogą na przykład przechodzić tuż obok okien lub drzwi, a jeśli zakładamy prąd w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, to automatycznie musimy także wybrać odpowiedni rodzaj kabli.

 

replacement-lamp-552470_640Przyciski bezpieczeństwa i szafy sterownicze – jak powstrzymać awarię

Jak już wcześniej zauważono poza dobrej jakości elementami należy zwracać także uwagę na prawidłowe podłączenia i bezpieczeństwo. W sieciach elektrycznych rodzaje zabezpieczeń mogą uwzględniać przeciążania i zwarcia, gdy tylko występuję jakaś anomalia, to wyłączniki kompaktowe automatycznie same się wyłączają i odcinają dostawę prądu. Dzięki temu można uniknąć dalszych spięć i pożarów. A jeśli w naszym przedsiębiorstwie będziemy mieli różnego rodzaju zaawansowane urządzenia, to zapobiegając przesileniom sieci i licznym awariom powinniśmy wziąć pod uwagę wyłącznik krańcowy. Jest to element, który wykorzystuje się w układach pomiarowych, sterowniczych i kontrolnych. Podstawową funkcją takiego wyłącznika jest awaryjne wyłączenie napędu. Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy w każdym przedsiębiorstwie powinien się także znaleźć przycisk bezpieczeństwa. Jest to doskonałe zabezpieczenie, którego używa się w przypadku większych awarii.

 


 

 

socket-294004_640Więcej informacji:

 


 

 

glow-lamp-366470_640Uwzględniając efektywną pracę i ogólne zasady bezpieczeństwa cała siatka połączeń i wszystkie wykorzystywane elementy co jakiś czas muszą być sprawdzane i konserwowane. Tego typu prace muszą być wykonywane przez posiadające stosowne uprawnienia osoby.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *