gruntowy wymiennik ciepłaGruntowy wymiennik ciepła i grzałki

Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które wykorzystuje zgromadzoną w gruncie energię celem wspomagania wentylacji budynków. Instalacja używana jest do ogrzewania oraz chłodzenia powietrza, które wpada do pomieszczeń. Najczęściej taki system łączy się z wentylacją mechaniczną budynku i rekuperatorem, z pompą ciepła, ewentualnie z wentylacją grawitacyjną i kominem słonecznym. Do niedawna gruntowe wymiennik ciepła były stosowane głównie w domach pasywnych, dziś z powodzeniem wykorzystuje się je w większości nowo wznoszonych budowli. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest korzystny mikroklimat, dlatego system GPWC instalowany jest także w domach jednorodzinnych. Dzięki zastosowaniu GPWC możliwe jest podniesienie temperatury powietrza nawet o 22 °C w zimie oraz obniżenie jej o 20 °C latem. Podczas takiego procesu wentylacji powietrze zasysane jest do centrali, następnie się ogrzewa, w ten sposób można odnotować dużo niższe zużycie energii oraz co się z tym wiąże mniejsze rachunki. Natomiast w procesie schładzania powietrza upalnym latem powstaje woda kondensacyjna – to znacznie obniża wilgotności powietrza -jego jakość jest lepsza.

 

wymiennikiRodzaje wymienników powietrznych:

  • rurowe (powietrze transportowane jest specjalną rurą), zbudowane z czepni powietrza oraz odcinka kanału o długości do 60 cm, zakopanego na głębokości 1,5-2m. Aby zmniejszyć opór przepływu oraz ryzyko osadzania się zanieczyszczeń przepływ powietrza w rurociągu nie powinien być wyższy niż 3m/s. W tym przypadku koniecznie jest także wykonanie odwodnienia kanału, co będzie zapobiegać wkraplaniu się wody – w takich miejsca może powstawać pleśń i grzyby. Ze względu na to rurociąg najlepiej ułożyć zgodnie ze spadkiem na jego całej długości.
  • żwirowe (powietrze transportowane jest przez warstwę żwiru). Wymiennik żwirowy to urządzenie bezprzeponowe, które ma bezpośredni kontakt z podmiotem, z którym wymienia się energią cieplną np. żwirem, gruntem. Urządzenie jest bardzo efektywne, może pracować 24h, poza tym nie potrzebuje dużej powierzchni, można zamontować go nawet na terenie o podwyższonych wodach gruntowych. Jest jednak dosyć trudne do wykonania.
  • płytowe (powietrze transportowane jest przez płytową strukturę), takie rozwiązanie daje możliwość pozyskania zawartego w gruncie chłodu latem i ciepła zimą w maksymalny sposób. To urządzenie zbudowane modułowo, jego konstrukcja umożliwia wykonanie układu dla obróbki powietrza wentylacyjnego o wydajności od 200-30000 m3/h. Ponieważ do budowy wymiennika wykorzystano płyty z materiału antystatycznego, można mieć gwarancję, że będzie działał przez wiele lat. Jego obsługa ogranicza się wyłącznie do dbałości o czystość filtra oraz systematycznej wymiany.

 

radiator-250558_640Rekuperator i inne elementy grzejne – kanały wentylacyjne

Każdy gruntowy wymiennik ciepła powinien być traktowany jak dodatkowe urządzenie systemu wentylacyjnego opartego na rekuperatorze. Montaż GPWC bez odpowiedniego systemu rekuperatora nie będzie działać poprawnie – powietrze wchodzące do pomieszczenia w okresie zimowym będzie zbyt chłodne, to z kolei uniemożliwi utrzymanie odpowiedniej temperatury we wnętrzu i spowoduje powstawanie kondensacji w okolicach nawiewu. Dopiero powietrze, które przejdzie przez wymiennik rekuperatora, ogrzeje się do temperatury pokojowej. Generalnie brak rekuperatora zwiększy ryzyko grzybienia ścian w okolicach nawiewów. Jeżeli mimo wszystko decydujemy się na GPWC bez rekuperatora pamiętajmy, że w tym wypadku niezbędne będzie wykonanie systemu przewodów wentylacyjnych nawiewających i rozdzielających powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Jeżeli GPWC zainstalujemy tylko w jednym miejscu, wówczas spowoduje to jego przechłodzenie zimą, a także brak wentylacji w pozostałych pomieszczeniach budynku. Tak, więc najlepiej, aby taki system był zaprojektowany jako układ wentylacji nawiewnej z wentylatorem.

 


 

 

fireplace-575988_640Więcej:

 


 

 

grzałkiKoszt zaprojektowania i wykonania takiej wentylacji będzie zbliżony do kosztów, jakie poniesiemy za system oparty na rekuperatorze. Decydując się na rekuperator jeszcze podczas budowy domu koszty będą niższe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *