Czas wakacji zbliża się wielkimi krokami, dlatego większość z nas już teraz zaczyna planować urlop. Jeżeli nie jesteśmy zainteresowani wyjazdem za granicę i planujemy wypoczywać w kraju Mazury to dobry kierunek podróży. Piękne zabytki i zasoby naturalne, którymi dysponuje ten region co roku przyciągają rzesze turystów. Pomimo ogromniej popularności Mazur, nadal można znaleźć miejsca, które nie są naznaczone działalnością człowieka.

ship-224471_640Odwiedzając ten region, będziemy mogli solidnie wypocząć, a na dostęp do lokalnych atrakcji nie trzeba będzie czekać w długich kolejkach. Będąc w Giżycku warto zdecydować się na rejs po jeziorach, główną atrakcją jest obrotowy most z 1889 r. , który odchyla się w bok i waży około 100 ton. Na pewno warto zobaczyć również Akwedukty Puszczy Romnickiej – jedne z najwyższych mostów w Polsce o długości 200 m oraz wysokości 36 m. Mosty stanowiły część nieczynnej już linii kolejowej Gołdap. Dziś przyciągają głównie miłośników skoków na bungee, teraz czekają na renowację. Na naszym szlaku turystycznym na pewno powinno znaleźć się Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce z piękną barokową bramą, Piramida w Rapie będąca grobowcem rodziny Farenheit. Piramidę zbudowano na początku XIX w. na wzór budowli egipskich, ma to związek z filozofią życia rodziny, która często podróżowała. Miłośników historii z pewnością zainteresuje Wilczy Szaniec – Wolfschanze, czyli kwatera Hitlera w Gierłoży zlokalizowana w środku lasu oraz pole bitwy Grunwald z Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej oraz Pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Jeżeli marzy nam się spędzenie wakacji nad wodą, trzeba odwiedzić Mikołajki. To malownicza miejscowość położona nad jeziorami Tałty i Mikołajskim. Do głównych atrakcji tej okolicy należy wioska żeglarska oraz organizowane co roku regaty. Turystów przyciągają przede wszystkim piękne widoki.

 

boats-564922_640Czarter jachtów motorowych

Mazury Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, słynący z pięknych krajobrazów oraz jezior, które co roku przyciągają coraz większą liczbę turystów. Czarter jachtów to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, jeżeli marzy nam się odpoczynek nad wodą. To niepowtarzalna możliwość przeżycia przygody w trakcie żeglowania po mazurskich jeziorach. Odpoczynek w komfortowej łodzi w gronie rodziny i znajomych to gwarancja udanych wakacji. Wybierając firmę czarterową pamiętajmy, aby nie kierować się wyłącznie ceną. To od czego powinniśmy zacząć to wybór terminu. Na Mazurach sezon rozpoczyna się w lipcu i trwa do połowy sierpnia, w tym okresie ceny będą najwyższe. Jeżeli zdecydujemy się na urlop w połowie sierpnia ceny mogą spaść nawet o 40%.

Kolejna rzeczy to wybór jednostki pływającej. W tym wypadku głównym kryterium powinna być przede wszystkim wygoda oraz bezpieczeństwo. Gdy wybieramy się na rejs z rodziną i małymi dziećmi najlepiej wybierać modele z zamkniętą rufą i wysokimi burtami. Jeżeli jesteśmy świeżo upieczonymi żeglarzami po kursie lub dawno nie żeglowaliśmy wybierajmy spośród małych jachtów – dużymi będzie trudniej manewrować, a mazurskie porty są bardzo wąskie.

Oczywiście kluczowa będzie moc silnika. W przypadku dużego jachtu moc silnika powinna wynosić około 10 KM. Gdy wybierzemy jacht z silnikiem zabudowanym w studzience lub stacjonarnym musimy liczyć się z tym, że będziemy mogli cumować tylko w portach przy keji. Przed podpisaniem umowy z firmą czarterową warto dwa razy przeczytać umową, upewnijmy się czy firma zapewnia serwis oraz kiedy należy zdać jacht. Warto zapoznać się również z listą wyposażenia, żeby mieć gwarancję, że odzyskamy wpłaconą kaucję.

 

fishing-rod-474095_640Wędkowanie na Mazurach – sklep wędkarski

Mazury to ulubione miejsce wędkarzy zarówno tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkowaniem, jak i prawdziwych pasjonatów. Znalezienie odpowiedniego łowiska w Krainie Wielkich Jezior nie powinno przysporzyć nam większych problemów. Jeżeli chcemy powędkować, ale nie zabraliśmy swojego sprzętu, możemy go wypożyczyć lub kupić w sklepie wędkarskim. Niestety za wędkowanie trzeba będzie zapłacić, wielkość opłaty ustalają gospodarstwa rybackie zarządzające danymi łowiskami.

 


 

 

powerboat-638196_640Więcej:

 


 

 

boat-303902_640Atrakcje na mazurach:

  • Czarter jachtów
  • kąpieliska
  • ośrodki wypoczynkowe
  • wędkowanie
  • narty wodne
  • paralotnie

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *