Świecąca kostka brukowa jest nadal nowością w naszym kraju. Chętnie sięgają po nie osoby, które chcą podświetlić duży podjazd do garażu, a także osoby, którym świecącą kostkę brukową doradził architekt. Taka kostka świetnie sprawdza się z innymi elementami aranżacji ogrody, takimi jak woda i kamień oraz niektóre rośliny.

 

ledDiody LED wewnątrz

Świecąca kostka brukowa kolorowa przyjmuje kształt naturalnej kostki z bruku, świeci całą swoją powierzchnią jednolicie. Istnieje możliwość zainstalowania najróżniejszych kolorów we wnętrzu takiej kostki, co daje możliwość dostosowania tego materiału aranżacyjnego do własnych potrzeb.
Kostka brukowa emitująca światło w różnych kolorach jest wyposażona w diody LED umieszczone w monolitach. Polacy przekonują się do tego rodzaju kostki, ale też coraz chętniej interesują się świecącą kostką brukową, która zmienia kolor światła na nasze życzenie.

 

kostka brukowaTrwałość kostki świecącej

Diody LED umieszczone w kostkach są bardzo żywotne – przeciętna długość ich życia to około 50 tyś godzin, czyli kostka brukowa led może świecić nieprzerwanie przez szesnaście lat nocami. Kostki tego rodzaju zbudowane są z materiałów żywicowo – akrylowych, dzięki którym możliwe jest zachowanie odporności na nacisk. Producenci określają, że kostka jest w stanie wytrzymać ucisk nawet 8 ton w stanie statycznym, ale już nieco mniej jeśli mowa o przejeżdżających aktywnie po kostce samochodach i innych ciężarach.

 

lawnmower-384589_640Koszty eksploatacji

Świecące kostki brukowe nie są drogie w eksploatacji – pobierają znacznie mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie ogrodowe, co sprawia, że Polacy chętnie się do nich przekonują. Statystycznie jedna kostka brukowa potrzebuje około 1,5 W. Aby cieszyć się świecącym chodnikiem, konieczne jest zakupienie też zasilacza 12 V (AC). Jeśli chcemy zainstalować sobie w ogrodzie kolorową kostkę brukową, powinniśmy dodatkowo wyposażyć się w sterownik RGB.

Jakie korzyści aranżacyjne daje kostka świecąca?
Niewielkie koszty eksploatacji i dość dobry wygląd sprawiają, że kostki tego rodzaju instaluje się przy podjazdach, aby doświetlić teren w nocy. Często kostka brukowa tego rodzaju jest wykorzystywana na tarasach oraz na parkingach i przy wjazdach do garażu. Kostka brukowa LED ułatwia manewrowanie samochodem, a także poruszanie się pieszo po ogrodzie pełnym rozmaitych pułapek niewidocznych w nocy. Niesamowite efekty wizualne daje położenie kostki brukowej przy powierzchni basenów. Takie oświetlenie jest atrakcyjne, ładnie wygląda, ale tylko wtedy, gdy odpowiednio skomponujemy je w teren.

Jedna z form wykorzystywania kostki brukowej, która świeci, to tworzenie z niej iluminacji dla ścian budynków oraz podświetlanie za jej pomocą

  • klombów,
  • kwiatów,
  • drzew.

Świetnie sprawdzi się to w kształtowaniu przestrzeni publicznej, o czym przekonali się już niektórzy włodarze miast. Podświetlone ściany i elementy dekoracyjne w architekturze nabierają głębi w nocy dzięki takiemu oświetleniu.

 

spotlights-558340_640Bezpieczeństwo

Poza tym, jest to bardzo bezpieczna forma oświetlenia. Lampy w nocy czasami mogą mieć przepalone żarówki, a mimo wszystko mogą wystawać na powierzchnię ziemi ze wszystkimi przewodami. Człowiek, który się na nie nadzieje, może zostać porażony prądem.

 

Konserwacja i usługi ogrodnicze

Świecąca kostka brukowa nie wymaga specjalnych konserwacji. Producent oświetlenia ledowego zwykle określa w jakich warunkach jego produkt może zacząć szwankować. Kotka brukowa jest odporna na nacisk, wilgoć, a także na zarysowania. Kostka brukowa świecąca wytrzymuje siarczyste mrozy, a także największe nawet polskie upały. Jest to materiał odporny na temperatury o rozpiętości 40 do 60 stopni Celsjusza.

 


 

 

shovel-575661_640Źródła:

 


 

 

spotlight-465346_640Instalacja – układanie kostki brukowej

Kostkę brukową ułożymy z łatwością: kształtem wpisuje się w chodnik zbudowany z kostki brukowej. Problemem może być jednak położenie przewodów pod powierzchnią całego chodnika. Instalacja takiego oświetlenia na zbudowanym już chodniku oznacza niekiedy konieczność rozłożenia chodnika na elementy pierwsze i złożenia go ponownie po zainstalowaniu oświetlenia. Jednakże warto pomęczyć się dla lepszych wrażeń estetycznych, a także dla oszczędności, bo długoletnia eksploatacja tego rodzaju światła przynosi niesamowite oszczędności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *