Wielu Polaków w wieku produkcyjnym bardzo niechętnie podchodzi do kwestii samodzielnego kształcenia się po ukończeniu obowiązkowych etapów nauki w szkole. Co prawda wskaźnik osób posiadających wyższe wykształcenie jest w naszym kraju relatywnie wysoki, to podnoszenie swoich umiejętności i kwalifikacji zazwyczaj kończy się na studiach.

 

Szkolenia i praca

Obecne uwarunkowania gospodarcze oraz spowodowana nimi trudna sytuacja na rynku pracy sprawia, iż podejmowanie szkoleń i kursów jest przez pracodawców mile widziane. Nie zawsze natomiast dodatkowa nauka musi obejmować tematykę związaną z zawodem, gdyż często nowe umiejętności dają przede wszystkim świetną frajdę i nowe możliwości, a przy okazji mogą wspomóc ścieżkę kariery. Taka sytuacja dotyczy dwóch szkoleń, o których traktuje niniejszy artykuł, a mianowicie chodzi tu o kurs na prawo jazdy oraz o kurs nurkowania.

 

Prawo jazdy

Jeśli chodzi o to pierwsze wymienione zagadnienie, to zalet posiadania prawa jazdy nie trzeba nikomu wyjaśniać. Możliwość poruszania się samochodem nie tylko daje nam duży komfort w codziennym życiu, ale również zwiększa nasze szanse na znalezienie lepiej płatnego lub ciekawszego zajęcia. Nawet jeśli nasz aktualny zawód nie wymaga takich uprawnień to warto pamiętać, iż sytuacja w każdej chwili może się zmienić, a do naszych obowiązków dołączy ten związany z prowadzeniem samochodu służbowego. Wiele osób zniechęca się do kursów, gdyż twierdzą oni, iż jest to drogie i czasochłonne. W rzeczywistości zależy to tylko od nich samych bowiem wystarczy odrobina poświęcenia i koncentracji. Sama nauka jazdy trwa przeważnie kilka miesięcy, gdyż każdy kursant musi odbyć 30 godzin szkolenia teoretycznego oraz tyle samo godzin szkolenia praktycznego. Poświęcając czas wolny, kurs ten można ukończyć nawet w 2 miesiące. Trzeba jeszcze pamiętać o czasie oczekiwania na egzamin państwowy, który może wynosić nawet miesiąc. Koszt kursu nauki jazdy zaczyna się od kwoty około 1200zł, jednak będzie on różny w zależności od lokalizacji i konkretnej szkoły. Trzeba jednak doliczyć do tego kilkaset złotych jako pokrycie kosztów dodatkowych godzin jazdy oraz egzaminów w WORD.

 

Nurkowanie

Sprawa jest natomiast bardziej skomplikowana w zakresie nurkowania, ponieważ wykorzystanie tej umiejętności w pracy nie jest już takie proste. Najczęściej bowiem nurków widzimy podczas poszukiwań zaginionych osób lub przedmiotów, a w zdecydowanej większości wypadków są to funkcjonariusze Policji lub Straży Pożarnej. Praca w obu tych formacjach wiąże się jednak z długotrwałą rekrutacją i koniecznością spełnienia wielu różnych wymogów. Jeśli jednak interesuje nas nurkowanie rekreacyjne i przy okazji chcemy otworzyć sobie furtkę do nowej pracy to szkoła nurkowania jest zdecydowanie dla nas. Znajdziemy taką w każdym większym mieście, a zdecydowana większość z nich oferuje kursy pod patronatem PADI, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej instruktorów oraz opracowującej programy szkoleniowe dla nurków. Szkolenie jest wieloetapowe, bowiem zaczyna się od podstawowego kursu Open Water Diver, a skończyć się może na niebezpiecznym nurkowaniu technicznym, zarezerwowanym dla doświadczonych pływaków. Podstawowy kurs można zrobić już za niewiele ponad 1000zł, a obejmuje on m. in. kilka sesji teoretycznych oraz praktycznych. Te ostatnie odbywają się w pełnym sprzęcie na basenach i otwartych wodach. Szkoła zapewnia też materiały szkoleniowe oraz przeprowadza egzamin, po którego zaliczeniu otrzymujemy międzynarodowy certyfikat PADI.

 


 

 

Źródła artykułu:

 


 

 

Oba opisywane kursy można zrobić w praktycznie podobnej cenie, a zarówno jeden, jak i drugi mogą być wstępem do ciekawych przygód. Zdecydowanie warto jest uczestniczyć w zajęciach pomagających zdobyć nowe umiejętności, a już tym bardziej wtedy, gdy są to kompetencje pożądane na rynku pracy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *