W dzisiejszych czasach gdzie coraz więcej jest artystów oraz gatunków muzycznych znaczną trudność może sprawić odnalezienie się oraz odpowiedni dobór repertuaru na różne imprezy okolicznościowe. Nie sposób przecież znać i swobodnie poruszać się po wszystkich obszarach muzyki jeśli nie jest się jej pasjonatem. Jednak tak samo jak ludzie gusta muzyczne są różne i nawet dla wybornego znawcy tematu utworzenie odpowiedniego repertuaru czy playlisty na odpowiednią imprezę okolicznościową może okazać się kłopotliwe.

Osoby profesjonalnie zajmujące się wszelkiej maści oprawą muzyczną imprez klubowych oraz okolicznościowych zwie się Djami (dyskdżokej) oraz wodzirejami. Profesja Dja pozwala na zorganizowanie wszelakich imprez zarówno klubowych jak i okolicznościowych przy doborze odpowiedniej muzyki oraz kolejności puszczanych utworów. Zdarza się też,że osoby odpowiedzialne za oprawę muzyczną danego wydarzenia organizują również różnego rodzaju zabawy,tańce czy nawet konkursy dla uczestników.
DJ powinien posiadać umiejętność odpowiedniego doboru muzyki w każdej chwili ,zależnie od zaistniałej sytuacji oraz nastroju panującego na imprezie do czego konieczne jest odpowiednie wyczucie rytmu oraz pewna doza zdolności analitycznych. Profesjonalny DJ potrafi swobodnie obsługiwać dźwięk za pomocą odpowiedniego sprzętu oraz dostosowywać tempo muzyki w taki sposób by przejścia pomiędzy utworami brzmiały płynnie i tworzyły spójną całość.

djDJ KLUBOWY

Mnogość rodzajów różnych imprez oraz ich odmienność zmusiła DJ-ów to wyspecjalizowania się w różnych obszarach tej działalności. Jednymi z najbardziej znanych i kojarzonych w tym zawodzie są DJ-e klubowi oraz dyskotekowi.

Głównym zajęciem DJ-ów dyskotekowych oraz klubowych jest miksowanie muzyki tanecznej na wszelkiego rodzaju

  • dyskotekach,
  • imprezach masowych
  • pubach.

Jednym z najważniejszych narzędzi jakich używają tego rodzaju DJ-e są tak zwane CDJ. Urządzenie to pozwala na równoczesne odtwarzanie dwóch utworów w jednym czasie ,swobodne przełączanie pomiędzy nimi,ustawianie tempa oraz „spajanie” muzyki w jedną całość tworząc płynne przejścia w przypadku końca utworu i początku kolejnego. Nakładanie utworów na siebie pozwala na nieprzerwaną ciszą zabawę a zabieg ten nazywa się miksowaniem. Kolejnym bardzo popularnym urządzeniem do odtwarzania muzyki wśród DJ-ów są gramofony. Pozwalają one na odtwarzanie płyt winylowych za pomocą igły która odczytując nierówności w rowku na obracającej się płycie generuje dźwięk.

 

dj22WODZIREJ – DJ na imprezy okolicznościowe

DJ prowadzący różnego rodzaju imprezy okolicznościowe takie jak np. tańce,zabawy czy wesela nazywany jest z języka staropolskiego Wodzirejem. Wodzireje prócz puszczania i miksowania muzyki np. na weselach zajmują się też szerzej rozumianą oprawą imprez. Dobry wodzirej powinien znać szeroki wachlarz konkursów,zabaw czy innych atrakcji które mogą zachęcić uczestników do zabawy oraz stworzyć odpowiedni klimat zależnie od rodzaju imprezy.

 


 

 

dj3Źródła:

 


 

 

dj2Aktualnie zadania w obszarze profesji DJ-a nie kończą się tylko na doborze odpowiednio dobranej playlisty oraz prawidłowym zmiksowaniu utworów ze sobą. Dyskdżokej to także osoba która tworzy relację pomiędzy nim samym a bawiącymi się ludźmi. W przypadku imprez klubowych czy masowych dobry dyskdżokej tworzy swoiste show nawołując ludzi do tańca czy przedstawiając w energetyzujący sposób puszczane nagrania. Wodzirej zaś potrafi rozruszać nawet najbardziej zasiedziane towarzystwo poprzez sprawne przeplatanie muzyki wraz z zabawami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *