Projekty domów jednorodzinnych coraz częściej uwzględniają takie pojęcia jak oszczędność i ekologia. Wydaje się nawet, że jest to przyszłość budownictwa, która staje się standardem. Nie tylko jest to w dobrym guście, ale również przynosi korzyści przede wszystkim przyszłym mieszkańcom danego budynku.

 

projektowanieBiura projektowe

Biuro projektowe zajmuje się tworzeniem coraz to nowych projektów budynków energooszczędnych, a na rynek szturmem wchodzą nowoczesne technologie grzewcze. Są w większości tanie i przyjazne dla otoczenia oraz człowieka. W ostatnich latach powodzeniem cieszyły się kolektory słoneczne. To hasło było również najczęściej wyszukiwanym tematem w Internecie, jeśli wziąć pod uwagę oszczędne technologie grzewcze. Jednak wciąż niewiele domów posiada kolektory ze względu na ich wysoką cenę. Mimo wszystko być może w przyszłości ze względu na większą popularność cena kolektorów nieco spadnie.

 

domDomy pasywne

Zainteresowaniem internautów i nie tylko cieszą się również projekty domów pasywnych. Są to domy energooszczędne od podstaw nastawione na właśnie na oszczędzanie. W Polsce istnieje zaledwie garstka takich budynków, warto jednak na chwilę się nad nimi zastanowić. Dzieje się tak głównie dlatego, iż ten rodzaj domów zapewnia komfort cieplny przez cały rok podczas gdy praktycznie… nie posiada żadnego ogrzewania. Idea opiera się na gromadzeniu jak największej ilości ciepła zimą bez jego utraty, natomiast latem analogicznie chłodzenie domu. Ciepło odzyskiwane jest na przykład poprzez wymienniki instalacji wentylacyjnej, przeszklenia, jak również z energii cieplnej wytwarzanej przez ciała oraz oddech ludzi i zwierząt mieszkających w domu.

 

grzejnikOgrzewanie – pompy ciepła

Innym ciekawym rozwiązaniem, zarówno ze względu na ekologiczność oraz taniość pomysłu są oczywiście pompy ciepła. Do pracy pompy wykorzystują przede wszystkim energię pochodzącą z naturalnych źródeł, z wody, powietrza oraz gleby. Nie jest to możliwie bez wspomagaczy, lecz działanie pompy otwiera przed użytkownikami nowe możliwości. Dzięki temu rozwiązaniu możliwie jest nie tylko ogrzewanie domu oraz wody wykorzystywanej w nim, ale również analogicznie chłodzenie tego miejsca. Jest to więc zarazem system grzewczy jak i chłodzący, w zależności od potrzeb i pory roku.

Pompami ciepła powinni zainteresować się wszyscy ci, których nie stać na kolektory słoneczne, ponieważ jest to inwestycja stosunkowo tania, która ponadto w całości zwraca się w wyniku oszczędności. Pompy są rozwiązaniem o tyle wygodnym, że nie trzeba specjalnie przekształcać domu. Nie musi być to specjalnie zaprojektowany budynek, ani nawet nowy. Nie jest również istotne co do tej pory stanowiło podstawę grzewczą budynku. Pompy mogą współistnieć z innymi rozwiązaniami, jak tradycyjne ogrzewanie oraz kolektory słoneczne. Dzieje się tak dlatego, że pompa do działania potrzebuje jedynie energii elektrycznej i to jedyny warunek jaki musi spełniać ogrzewany budynek.

Innym problemem, przed którym staje użytkownik jest dobranie odpowiedniej pompy i jej mocy do domostwa. Im większy budynek tym potrzebna jest pompa o większej mocy, aby skutecznie go ogrzać. Z reguły jednak nie są to wyjątkowo wysokie wartości. Aby jednak i tutaj zapewnić sobie oszczędność warto jest zainstalować nawet kilka pomp o mniejszej mocy, niż jedną o większej.

Producenci pomp wychodzą na przeciw również tym, którzy nie chcą lub nie mogą wydzielać osobnego pomieszczenia specjalnie na centrum ogrzewania. Nowoczesne pompy są estetyczne z wyglądu i nic nie stoi na przeszkodzie, aby znajdowały się na widoku. To żaden wstyd, wręcz przeciwnie.

 


 

 

piecWięcej informacji:

 


 

 

dom2Nowoczesne urządzenia grzewcze:

  • pompy ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • solary,
  • rekuperatory,
  • nowoczesne kotły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *