Parkowanie w zatłoczonych, polskich miastach nastręcza wiele trudności. Zwłaszcza w tak zwanych godzinach szczytu. Jeszcze bardziej utrudnione zadanie mają osoby niepełnosprawne, które wymagają pewnych ułatwień.

 

Typowy parking

Każdy z nas wie, jak wygląda typowy, polski parking. Standardowe miejsca parkingowe i tak zwane „koperty”.

 

parking22Karta parkingowa

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osobę niepełnosprawną do parkowania na właśnie takich kopertach, wydaje się ją albo na konkretną osobę albo na instytucję, która zajmuje się opieką nad takimi osobami.

Dzięki temu, rehabilitacja czy fizjoterapia będzie choć odrobinę łatwiejsza, ponieważ koperty umieszczanie są zazwyczaj w miejscach najbliżej drzwi. Tak, aby osoba z ograniczonymi możliwościami poruszania się, miała jak najłatwiejszy dostęp do budynku.

Niestety czasami na kopertach stają osoby nieuprawnione do tego przywileju. Tym samym utrudniają niepełnosprawnemu i tak dość skomplikowane życie.

Od 1 lipca 2014 roku kartę parkingową może otrzymać:

 • osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
 • osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N
  (choroba neurologiczna),
 • osoba do 16 roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.

 

parking-meter-35690_1280Orzeczenie o niepełnosprawności

W orzeczeniu o niepełnosprawności (punkt 9.) Musi koniecznie zostać określona przesłanka do wydania karty parkingowej.

Chodzi tu o art. 8 ust. 3a pkt. 1 i 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.

Osoba fizyczna otrzymuje kartę parkingową na tak długo tak ważne jest jej orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie na czas dłuższy niż pięć lat.

Taką Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

 

Co daje tak karta parkingowa?

Osoba ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się, kierująca samochodem nie musi stosować się do niektórych znaków drogowych.

Przepis ten dotyczy również kierującego pojazdem przewożącego osobę o znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego poruszania się oraz pracowników placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostających pod opieką tych placówek.

Kartę parkingową powinno się za każdym razem umieszczać za przednią szybą samochodu tak, aby była ona wyraźnie widoczna. Aby bez problemu można było przeczytać wszystkie zawarte w niej informacje.

 


 

 

wózekŹródła informacji:

 


 

 

Jakie uprawnienie daje karta parkingowa oprócz możliwości parkowania na kopertach?

Znak_T-292Możliwość niestosowania się do następujących znaków drogowych:

 • B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
 • B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
 • B-3a zakaz wjazdu autobusów
 • B-4 zakaz wjazdu motocykli
 • B-10 zakaz wjazdu motorowerów
 • B-35 zakaz postoju
 • B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
 • B-38 zakaz postoju w dni parzyste
 • B-39 strefa ograniczonego postoju

Do niedawna koperty były traktowane jak nic nieznacząca ozdoba na asfalcie. Na szczęście świadomość społeczna się zmienia i coraz więcej ludzie wie, dlaczego takie oznaczenie pojawia się na polskich drogach. Ludzie są nieco bardziej wyrozumiali, miejmy nadzieję, że miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych będzie, co raz więcej i będzie się im łatwiej poruszać w miejskiej dżungli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *