Projektowanie wnętrz to nie lada zadanie, jakiemu czasem trudno jest podołać. Warto więc zacząć od systematyki, czyli urządzania pomieszczeń w jakiejś kolejności, zamiast wszystkie w tym samym czasie. Nawet, jeśli mamy podzielną uwagę, to liczba tych elementów, o jakich musimy pamiętać, aranżując wnętrze, jest olbrzymia. Jeśli zależy nam na tym, by samodzielnie zaprojektować nasze mieszkanie, warto postępować schematycznie. W ten sposób uda nam się niekiedy zaoszczędzić, gdyż od razu wybierzemy właściwe meble i akcesoria. Najlepiej zacząć od projektowania tych pomieszczeń, jakie wymagają dużego nakładu finansowego i bez jakich trudno jest funkcjonować.

 

kuchniaZatem pierwsza w kolejności powinna być kuchnia.

Chcemy, by dobrze się prezentowała, była pojemna, a jednocześnie przestronna. Przeglądając zdjęcia różnych kompletów mebli, zachwycamy się nad ich starannym wykonaniem, nad kolorystyką i detalami. Jednak nie warto kupować mebli tylko i wyłącznie na podstawie obejrzanych zdjęć. Musimy pamiętać, że fotografie owszem mogą być pomocne, ale koniecznie trzeba zobaczyć, czy nie kupuje się czasem przysłowiowego kota w worku. Nawet jeśli zamówimy i ustawimy takie meble w kuchni, najwcześniej po kilku miesiącach zobaczymy, czy nasz zakup był dobry. Wtedy to będą wychodzić wszystkie mankamenty, jeśli takowe te meble będą posiadać. Jeśli zauważymy, że odklejają się fronty, że blat się odbarwia, że drzwiczki wypadają, a prowadnice w szufladach zacinają, nie będzie to dobry wybór mebli. Czy można jednak uniknąć takiej, nazwijmy to, wpadki? Tak naprawdę gwarancji nigdy mieć nie możemy, jeśli chodzi o wybór oferty mebli z salonu. Natomiast, jeśli zdecydujemy się zakupić meble robione na wymiar, wtedy będziemy mieć znacznie więcej możliwości ingerowania w to, z czego będą one wykonane. Dobrym rozwiązaniem może być też skorzystanie z pomocy projektanta. Mając zaś gotowy projekt mebli, uwzględniający wymiary i materiały, z jakich mają zostać te meble wykonane, możemy zwrócić się do wykonawcy. Taki fachowiec jest znacznie tańszy od typowej firmy, a gwarantuje bardzo dobrą jakość.

 

sypialniaOprócz kuchni, ważnym miejscem dla nas jest sypialnia, gdzie najczęściej odpoczywamy.

Najważniejszym meblem w tym pomieszczeniu jest oczywiście łóżko. Warto więc dokładnie przemyśleć ten zakup, skupiając się na detalach. Przede wszystkim ważny jest tutaj materiał, a jak wiadomo, najlepiej na dobre samopoczucie wpływa drewno. Nie będziemy mieć też problemu ze znalezieniem drewnianych łóżek do sypialni. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, jak ten mebel został wykonany, w jaki sposób łączą się ze sobą poszczególne elementy. Ważna jest też grubość drewna, a nawet i jego gatunek. Całość dopełnia zaś odpowiedni stelaż i materac, a co za tym idzie, nie możemy kupować tutaj na oko. Musimy więc dokładnie sprawdzić, jak wygląda łóżko, a także z jakiego materiału jest wykonany materac, jak się prezentuje stelaż i czy możemy liczyć na gwarancję przy zakupie. W sypialni dużą rolę odgrywa również oświetlenie, dlatego warto zastanowić się nad doborem odpowiednich lamp. W tym pomieszczeniu mogą sprawdzić się przede wszystkim nieduże lampy, jakie zmieszczą się na nocnej szafce. Przeważnie wybierzemy tutaj te z abażurem, gdyż dzięki nim światło będzie nieco przytłumione i nastrój stanie się wówczas bardziej kameralny i intymny. Małe punkty światła w postaci kinkietów zawieszonych na jednej ze ścian również mogą być tutaj właściwe. Tak naprawdę im większa różnorodność w oświetleniu, tym efekt będzie bardziej zadowalający. Warto więc w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę sklep, w jakim sprzedaż lamp wiąże się z niezwykle szeroką ofertą oświetlenia.

 

łazienkaWstając rano z wygodnego łóżka, zechcemy udać się do łazienki, by się odświeżyć. Zatem to pomieszczenie powinno być kolejnym na naszej liście przestrzeni, jakie będziemy projektować i aranżować.

Wybór mebli do łazienki jest jeszcze trudniejszy ze względu na to, że musimy tutaj brać pod uwagę dodatkowy czynnik. Jest nim obecność wody, a co za tym idzie duża wilgotność i wahania temperatury. Meble więc muszą być nie tylko estetycznie wykończone, ale przede wszystkim trwałe. Długi termin komfortowego użytkowania wiąże się więc z solidnym wykonaniem i odpowiednim zabezpieczeniem mebli przed wilgocią. Zatem warto zwrócić uwagę na to, czy fronty, jak i korpusy mebli są wykonane z materiałów dobrze znoszących wilgoć, a także czy zostały zabezpieczone odpowiednim lakierem. Duże znaczenie mają też akcesoria łazienkowe, w tym okucia. Najlepsze nigdy nie spowodują obniżenia się drzwiczek.

 


 

 

mieszkanieKolejność aranżowania pomieszczeń:

 

  • Kuchnia
  • Sypialnia
  • Łazienka

 

 


 

 

wnętrzaWięcej przydatnych informacji:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *