meble kuchenne

Projektowanie wnętrz, a następnie ich pełna aranżacja i utrzymanie mebli w idealnym stanie to całkiem trudny orzech do zgryzienia. Klientom wyposażającym swój pierwszy dom – a zatem po raz pierwszy myślącym o tego typu problemach – szczególną trudność sprawiają pomieszczenia sanitarne, a przede wszystkim kuchnia. Dzieje się tak z kilku powodów. Między innymi dlatego, że na w pełni wyposażoną, sprawną kuchnię składa się cały szereg kuchennych mebli, urządzeń i elementów połączonych w skomplikowany sposób w spójną całość. Po drugie, estetyczna i zadowalająca nas aranżacja wnętrza kuchennego bardzo często wymaga kupna niestandardowych mebli i elementów wyposażenia. Meble kuchenne wykonane z niestandardowych materiałów mogą początkowo sprawiać problem, wystarczy jednak odrobina dociekliwości, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo je pielęgnować, aby nasze niestandardowo urządzone wnętrze długo cieszyło oko, było estetyczne i praktycznie służyło całym pokoleniom.

 

LAKIEROWANE PŁYTY MDF

Wiele osób decyduje się na blaty, półki lub inne meble pokryte w całości lub częściowo (np. tylko blat) lakierowanymi płytami MDF. Płyty te, wyjątkowo minimalistyczne i wprowadzające nowoczesny wygląd z kreatywnym polotem, należy czyścić tak, aby zniwelować powstawanie widocznych smug i zarysowań. Jednak nie potrzeba do tego uciążliwych chemikaliów, ponieważ wystarczy sama woda na ściereczce (ewentualnie z odrobiną mydła) – przecierając MDF łątwo zmyjemy wszelkie zabrudzenia, delikatnie pielęgnując tworzywo na wysoki połysk i nie narażając go na rysy.

 

KOMPOZYT

Dla posiadaczy mebli kompozytowych mamy również dobrą wiadomość: tak samo, jak elementy z MDF-u, można pielęgnować go po prostu wodą bez użycia chemii; bez szorowania. Wystarczy najzwyklejsza wilgotna gąbka lub ściereczka z mikrofibry (te ostatnie w ogóle idealnie nadają się do pielęgnacji nietypowych materiałów kuchennych, nie zostawiają smug i zacieków i są bardzo wydajne).

 

meble na wymiarSTAL NIERDZEWNA

W przypadku zabrudzonego okapu ze stali nierdzewnej idealnie sprawdza się przetarcie uniwersalnym środkiem do czyszczenia naczyń (ew. do pielęgnacji kuchni), np. Ludwikiem, a następnie suchą szmatką, po czym nałożenie na szmatkę niewielkiej ilości oleju (pamiętajmy o tym, że ma to być naprawdę niewielka dawka) i wypolerowanie bez zacieków. W przypadku tłuszczącej się stali nierdzewnej liczy się również częsta pielęgnacja, dlatego należy co kilka dni przecierać meble i elementy suchą szmatką lub czyszczącą, wilgotną ściereczką.

 

MEBLE I PŁYTY FORNIROWANE

Ci, którzy posiadają w kuchni meble pokryte fornirem (niewielka, cienka warstwa drewna, np. dąb, buk, sosna, heban, palisander), powinni uważać na zbyt wysoką wilgoć i gorące fale powietrza płynące z piekarnika. Z zasady fornir nie odkształca się i zachowuje przez lata swój kształt (do kuchni bardziej praktyczny na stół jest np. fornir bukowy niż dębowy, ponieważ dłużej zachowa trwałość), jednak należy uważać na inne mechaniczne uszkodzenia takie, jak np. zarysowania czy obtłuczenia; odpryskiwanie czy obtłuczenie nietypowych krawędzi mebli przez inne, ciężkie i ostre sprzęty kuchenne (szczególnie ważne w przypadku mebli rzeźbionych w fantazyjne kształty). Wystawianie mebli fornirowanych na słońce również źle na nie wpływa, ponieważ mogą z czasem tracić swój kolor, dlatego należy zwracać uwagę na ich położenie względem okna. Meble tego rodzaju należy pielęgnować mokrą i delikatną szmatką z dodatkiem mydła (żadnych chemikaliów i „pryskanych” środków do pielęgnacji litego drewna); a także nigdy nie stosować środków czystości, które zawierają amoniak, alkohol lub jakikolwiek rozpuszczalnik.

 

meble na zamówienieNIETYPOWE GATUNKI DREWNA

Zabudowa kuchenna z nietypowych rodzajów drewna, np. palisandrowa lub jesionowa, wymaga troskliwej codziennej pielęgnacji suchą ścierką i zdecydowanego odseparowania jej od „mokrej” części kuchni: nie należy stawiać na takie meble gorących garnków, naczyń mogących wywołać odcisk; chłodnych lub mokrych przedmiotów; kroić potraw. Niewskazana jest też pielęgnacja chemiczna, jak w przypadku mebli fornirowanych.

 

 

 

 


 

Więcej szczegółów na temat aranżacji kuchni:

  • Meble-Sobolewski –  firma zajmująca się produkcją mebli kuchennych na zamówienie
  • Mobiliani – firma z Bydgoszczy zajmująca się aranżacją wnętrz oraz produkcją mebli kuchennych
  • Kuchnia inna niż wszystkie – Muratordom.pl

 


 

 Podsumowując, jak czyścić meble kuchenne, zbudowane z różnych materiałów:

  • Lakierowane płyty MDF- wystarczy sama woda na ściereczce (ewentualnie z odrobiną mydła)
  • Kompozyt – wystarczy najzwyklejsza wilgotna gąbka .lub ściereczka z mikrofibry
  • Stal nierdzewna – idealnie sprawdza się przetarcie uniwersalnym środkiem do czyszczenia naczyń (ew. do pielęgnacji kuchni), np. Ludwikiem, a następnie suchą szmatką
  • Meble i płyty fornirowane – meble tego rodzaju należy pielęgnować mokrą i delikatną szmatką z dodatkiem mydła
  • Nietypowe gatunki drewna – wymaga troskliwej codziennej pielęgnacji suchą ścierką i zdecydowanego odseparowania jej od „mokrej” części kuchni

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *