Jeżeli poważnie myślimy o założeniu własnej firmy, to powinnyśmy bardzo dokładnie przekalkulować opłacalność takiego przedsięwzięcia. Powinnyśmy wziąć pod uwagę kilka stałych ciężarów, które są ściśle związane z prowadzeniem własnej działalności. Do takich ciężarów możemy śmiało zaliczyć wszystkie podatki, które przedsiębiorstwa muszą płacić co miesiąc, niezależnie od tego, czy ich działalność przynosi zyski, czy straty.

finansePłacenie podatków to dla naszej firmy niestety nie tylko ciężar finansowy. Musimy pamiętać nie tylko o płaceniu w terminie odpowiednich kwot do urzędu skarbowego. Z założeniem własnej firmy wiąże się wiele innych obowiązków. Musimy na przykład prowadzić odpowiednie ewidencje księgowe, a jak wiadomo, księgowość w naszym kraju jest bardzo skomplikowana. Jeżeli sami nie będziemy w stanie się rozliczać z urzędem skarbowym, zawsze można skorzystać z usług odpowiednich firm.

Porządne biuro rachunkowe, pomoże nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i nerwów. Prowadząc przedsiębiorstwo musimy się dokładnie zaznajomić z przepisami, które regulują zasady płacenia poszczególnych podatków. Na nasze nieszczęście zasady te, bardzo często się zmieniają i musimy być cały czas na bieżąco. Jeżeli niewłaściwie będziemy prowadzić naszą ewidencję podatkową i zaniżymy umyślnie, albo nieumyślnie, wysokość płaconego podatku, to możemy narazić się na naprawdę poważne konsekwencje. Prowadząc własne przedsiębiorstwo musimy pamiętać, że nieznanie przepisów, albo ich błędna interpretacja nie usprawiedliwi Nas i nie zwolni od ich stosowania. Jeżeli chcemy, aby windykacja nam nie zagroziła, najlepiej zlecać swoje rozliczania podatkowe odpowiednim fachowcom. Każdy przedsiębiorca w pierwszej kolejności będzie zobowiązany płacić podatki dochodowe.

WindykacjaPodatek ten jak sama nazwa wskazuje jest płacony od naszego dochodu (przychodu) jaki osiągamy ze sprzedaży produktów, albo z tytułu świadczonych przez Nas usług. Warto wspomnieć również, że zarówno sprzedaż towarów jaki świadczenie usług jest dodatkowo opodatkowane podatkiem VAT. Kolejnym podatkiem od obrotu jest akcyza, która obciąża wyłącznie producentów i sprzedawców produktów objętych akcyzą (np. alkohole, papierosy, paliwa, energia elektryczna). Przedsiębiorcy, którzy są właścicielami nieruchomości, które wykorzystywane są na różne cele prowadzonej przez nich działalności gospodarczej muszą płacić również podatek od nieruchomości na wyższej stawce podatkowej, niż osoby, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Warto zaznaczyć również, że podatek od nieruchomości nie płaci się do urzędu skarbowego, tylko do kasy gminnej.

windykacja2

Podatki od nieruchomości

Stawki za podatek od nieruchomości są różne i ustalane są właśnie przez gminy. Gminy mogą również na niektórych przedsiębiorców nakładać inne podatki lokalne. Najpopularniejszym z nich jest opłata targowa, którą muszą zapłacić wszyscy przedsiębiorcy, którzy handlują na targowiskach. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność transportową oraz firmy, które posiadają samochody transportowe muszą się również liczyć z koniecznością opłacenia podatku od środków transportowych. Wysokość takiego podatku również ustalana jest przez gminy i w dużej mierze zależy od rodzaju pojazdów jakie wykorzystujemy w swojej firmie. W Polsce istnieje również podatek od umowy spółki i pożyczki. Osoby, które chcą założyć spółkę, muszą zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych od umowy spółki. Podatek ten należy zapłacić również od umowy pożyczki. Tutaj warto zaznaczyć, że pożyczki, które są zaciągane na działalność przedsiębiorstwa są zwolnione z płacenia tego podatku. Jeżeli pożyczamy pieniądze na rozszerzenie działalności naszej firmy od osoby fizycznej nie musimy ponosić dodatkowego obciążenia finansowego jakim jest podatek od pożyczki. Oczywiście jeżeli chcemy skorzystać z tego zwolnienia podatkowego musimy zawsze udokumentować, że pieniądze, które pożyczyliśmy rzeczywiście będą przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem naszej firmy, albo jej rozwojem. Na udokumentowanie wydanych pieniędzy mamy 12 miesięcy.

Pożyczki finansowe i poza finansowe

 

Warto dodać, że przedmiotem pożyczki nie muszą być wyłącznie pieniądze, możemy pożyczyć również dowolne przedmioty (np. samochód, sprzęt komputerowy itp.), które również należy w przeciągu 12 miesięcy odpowiednio udokumentować. Jak widać podatków w Polsce jest bardzo dużo i początkujący przedsiębiorca może naprawdę się pogubić, dlatego też profesjonalne i rzetelne biuro rachunkowe, które zajmie się dla Nas sprawami księgowymi jest najlepszych rozwiązaniem, zwłaszcza w pierwszych miesiącach prowadzenia działalności.


 

Z ofert jakich firm z branży finansów warto skorzystać?

Wybierając firmę windykacją koniecznie zwróćmy uwagę na:

  • szeroki zakres świadczonych usług finansowych,
  • stosowane metody (czasami oprócz miękkich przydatne są także twarde),
  • doświadczenie pracowników,
  • pobierane prowizje

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *